Newsy

Niezwykłe eksponaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. "Przyjechały prosto z Paryża"

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
Biurko Marii Skłodowskiej-Curie

Legenda Marii Skłodowskiej-Curie wciąż jest żywa. Doskonale dba o to muzeum jej imienia w Warszawie, w którym właśnie znalazły się kolejne wspaniałe eksponaty. W Dzień Dobry TVN teraz opowiedział o nich dyrektor placówki, Sławomir Paszkiet.

Nowe eksponaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Jeszcze przed wojną pojawiła się idea utworzenia muzeum biograficznego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Wówczas chciały to zrobić jej siostry, które zbierały pamiątki rodzinne po uczonej. Były to m.in. korespondencja, dokumenty, rzeczy osobiste, meble i zdjęcia, jednak wszystko zostało zniszczone po wybuchu Powstania Warszawskiego. Finalnie muzeum powstało w 1967 roku, w setną rocznicę urodzin noblistki w budynku przy ul. Freta 16, gdzie Maria się urodziła. Można w nim oglądać obszerny zbiór oryginalnych notatek i listów Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów oraz rzeczy osobistych uczonej i jej rodziny. Teraz dołączyły do nich kolejne eksponaty, a mianowicie meble, przy których pracowała uczona.

- Przyjechała do nas prosto z Paryża przesyłka z Biblioteki Polskiej, która nam wypożyczyła meble z ostatniego mieszkania Marii Skłodowskiej-Curie. (...) Dzisiaj jest naprawdę premiera. Nie pokazywaliśmy tego nawet w mediach społecznościowych, ponieważ baliśmy się o transport, o bezpieczeństwo. (...) Meble te zostały ofiarowane przez rodzinę Marii Skłodowskiej-Curie Bibliotece Polskiej, która się znajduje od tamtego mieszkania 50 metrów, 3 numery dalej - mówił Sławomir Paszkiet w Dzień Dobry TVN.

Popularność Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

W najbliższą niedzielę 7 listopada przypada 154. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, a także 110. przyznania drugiej nagrody Nobla. Z tej okazji muzeum zaprezentuje nowe eksponaty. Z całego świata przyjeżdżają bowiem rodziny uczonej, którzy przywożą nowe rzeczy i prezenty. Okazuje się także, że nasza noblistka jest bardzo popularna w Japonii.

- Jeżeli chodzi o odwiedzających nasze muzeum, to - oprócz Polaków - na pierwszym miejscu są Japończycy, na drugim Chińczycy, na trzecim Koreańczycy. Oni zrobili musical o Marii Skłodowskiej-Curie, który będziemy już jutro i pojutrze prezentować z Ambasadą i Instytutem Korei w Kinotece - dodał dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w naszym programie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości