Newsy

Minister zdrowia: "W Polsce dominuje brytyjska mutacja koronawirusa". Co z pozostałymi odmianami?

Newsy

Moment RFAnton Petrus/GettyImages

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił przedłużenie dotychczasowych obostrzeń co najmniej do 18 kwietnia. Adam Niedzielski mówił też m.in. o tym, jakie mutacje koronawirusa występują w Polsce.

Mutacje koronawirusa w Polsce

- W Polsce zdecydowanie dominuje brytyjska mutacja koronawirusa; mamy tylko pojedyncze przypadki zakażeń mutacją południowoafrykańską i brazylijską - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, w Europie pojawiła się też mutacja nigeryjska. - To są wszystko mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem tych mutacji, jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienia - powiedział Niedzielski i zapewnił, że sytuacja w Polsce jest monitorowana.

Rząd przedłuża obostrzenia

W środę, 7 kwietnia podczas konferencji prasowej minister zdrowia powiedział, że co prawda ostatnie obserwowane wyniki pokazują spadek zakażeń, ale są zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie.

- Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w czasie świąt, bo my czekamy na dane dotyczące mobilności, jaka miała miejsce w czasie świąt, skutek tego, jak się zachowaliśmy na święta, będzie widoczny tak naprawdę w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże złapie drugi oddech - dodał Niedzielski.

W związku z tym, wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia. Czytaj więcej: Rząd przedłużył obostrzenia. Minister zdrowia podał nowy termin. "W przyszłym tygodniu mają być podjęte dalsze decyzje"

Zobacz wideo: "Sytuacja jest bardzo poważna". Minister zdrowia apeluje o "głęboką refleksję" na temat bezpieczeństwa

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości