Newsy

Ministerstwo Zdrowia publikuje niesprawdzone dane ws. koronawirusa? Resort odnosi się do zarzutów

Newsy

The Image Bank RFPeter Dazeley/Getty Images

Wiele osób zarzuca Ministerstwu Zdrowia publikowanie nieaktualnych bądź niezweryfikowanych danych dotyczących zakażeń na koronawirusa. Do sprawy postanowiła się odnieść wiceszefowa resortu, Anna Goławska.

Konferencja ministerstwa zdrowia

Spotkaliśmy się dzisiaj w celu wyjaśnienia pewnych nieścisłości, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, co do prezentowania danych przez rząd, Ministerstwo Zdrowia

- powiedziała na sobotniej konferencji wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Oprócz wiceminister w konferencji udział wzięli dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr. Grzegorz Juszczyk oraz szef Centrum Analiz Strategicznych dr hab. Norbert Maliszewski.

Ministerstwo Zdrowia o danych

Chciałam podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, żeby rzetelnie, kompleksowo, codziennie informować o tym, jakie są aktualne dane w związku z epidemią

- powiedziała wiceminister zdrowia.

Podkreśliła, że codziennie odbywają się konferencje ws. zachorowań na koronawirusa, informacje o tym są zamieszczane na stronach internetowych, także w mediach społecznościowych.

Dane są zbierane przez ministerstwo oraz stacje sanitarno-epidemiologiczne. Nie czerpiemy danych z niezweryfikowanych źródeł. Należy podkreślić, że dane są zbierane przez rejestry specjalnie do tego celu utworzone. Chodzi m.in. o rejestr prowadzony przez Instytut Kardiologii, w którym zbierane są dane o pacjentach zakażonych wirusem.

- przekonywała wiceminister.

Nie jest prawdą, że ministerstwo publikuje dane, które nie są zweryfikowane. Zbieramy dane dotyczące ozdrowieńców, zachorowań, testów. Również zbieramy dane o testach, które są wykonywane przez laboratoria komercyjne, które są sprawozdawane do stacji sanitarno-epidemiologicznych na specjalnym do tego celu druku

- zapewniła Goławska.

Jak dodała, w ostatnim czasie włączono obowiązek sprawozdawania w systemie po to, żeby ułatwić i usprawnić pracę wszystkich osób zaangażowanych.

Wiceminister poinformowała, że Ministerstwo Zdrowia utworzyło zespół, który analizuje dane pod przewodnictwem dyrektora Grzegorza Juszczyka.

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie śmierci 26-latka. Zmarł po godzinach oczekiwania na przyjęcie do szpitala:

>>> Zobacz także:

Artur Barciś ma koronawirusa. "Obcy się wybrał na łowy i wali do ciebie z armaty"

Problem z pogrzebami i przepełnione szpitalne kostnice. "Dodatkowe miejsca utworzone w magazynie"

Premier nie wyklucza narodowej kwarantanny. "Przepraszam wszystkich za niedogodności"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości