Newsy

Minister kultury chce zniesienia ograniczeń dotyczących imprez. Czego dotyczą zmiany?

Newsy

gettyimages.com/ jjwithers

Minister kultury wystąpił o zniesienie ograniczenia liczby uczestników wydarzeń artystycznych i rozrywkowych. Chodzi o imprezy organizowane na stadionach i obiektach sportowych oraz otwartej przestrzeni. Warunkiem ma być zachowanie zasad dystansu społecznego. Jakie zmiany proponuje resort? Od kiedy mają obowiązywać?

Minister kultury chce zniesienia ograniczeń

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wystąpił o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Chce zmian dotyczących organizacji imprez.

Tak, aby dopuszczało ono możliwość organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych na stadionach i obiektach sportowych zgodnie z wytycznymi dla wydarzeń sportowych na tego typu obiektach oraz w otwartej przestrzeni bez ograniczenia liczby uczestników do 150 osób przy zachowaniu zasad dystansu społecznego

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Wydarzenia kulturalne w czasie pandemii - wytyczne

Ministerstwo kultury przypomniało, że możliwe jest już organizowanie wydarzeń o charakterze artystycznym i rozrywkowym, w tym koncertów w pomieszczeniach . Mogą się one odbywać w salach koncertowych i teatralnych, klubach muzycznych i halach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych i na otwartym powietrzu.

Projekt nowelizacji rozporządzenia (...) precyzuje dotychczasowe przepisy w tym zakresie. Jednocześnie dopuszcza możliwość organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych na stadionach zgodnie z wytycznymi dla wydarzeń sportowych na tego typu obiektach (co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności)

- napisano w komunikacie ministerstwa kultury.

Ponadto, od 17 lipca 2020 r. miałyby być dopuszczalne imprezy plenerowe z udziałem większej liczby widzów niż 150, pod warunkiem zapewnienia nie mniej niż 5 m kw. na osobę i wyznaczenia miejsc dla publiczności znakami poziomymi.

Zobacz też:

Oscary i BAFTA 2021 przesunięte z powodu koronawirusa. Kiedy odbędą się najważniejsze imprezy filmowe?

Eurowizja 2021. Wiemy, kiedy odbędzie się konkurs

"Polaków portret własny", czyli studencki dokument o pandemii: "To czas zmian, jesteśmy ciekawi, jak się zakończy"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości