Newsy

"Milionerzy". Które spośród świąt nie należy do świąt ruchomych?

Newsy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
TVN
Hubert Urbański

W 453. odcinku "Milionerów" padło pytanie o zakaz gromadzenia złotych monet w USA. Gracz miał do wykorzystania dwa koła ratunkowe, jednak wolał zaryzykować. To nie był opłacalny ruch.

"Milionerzy" - 453. odcinek

Michał Kurowski rozpoczął grę w 453. odcinku "Milionerów" z dwoma tysiącami złotych na koncie. Od głównej nagrody dzieliło go dziewięć pytań. Młody mężczyzna mógł wspomóc się jeszcze trzema kołami ratunkowymi, które miał do dyspozycji - żadnego bowiem nie wykorzystał w poprzednim odcinku. Choć pytanie za 125 tysięcy złotych sprawiło mu nie lada problem, nie sięgnął po pomoc. Zaryzykował i stracił.

- W którym roku prezydent Roosevelt zabronił Amerykanom gromadzenia złotych monet i sztabek inwestycyjnych? - usłyszał z ust Huberta Urbańskiego.

Odpowiedzi były następujące:

 • A. w 1933,
 • B. w 1945,
 • C. w 1953,
 • D. w 1985.

- Byli dwaj prezydenci o nazwisku Roosevelt - Theodore Roosevelt i Franklin Delano Roosevelt. Pierwszy, Theodore, był prezydentem wcześniej niż w 1933 roku. Chyba na początku XX wieku, jeśli dobrze pamiętam, więc raczej chodzi o Franklina Delano Roosevelta, który na pewno był prezydentem w roku 1945 - analizował gracz.

Milionerzy

Mikołajkowy odcinek specjalny „Milionerów”
Mikołajkowy odcinek specjalny „Milionerów” Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Michał Kurowski wykazał się dość szczegółową wiedzą na temat historii Stanów Zjednoczonych. Mimo tego decyzja, którą podjął na oczach widzów była niekorzystna, a udzielona odpowiedź błędna.

- 1985 rok - nie. 1933 - też bym odrzucił. Być może to zarządzenie było też związane z kończącą się II wojną światową. I to jest trop, który zdecydowanie do mnie przemawia, ale jest jeszcze rok 1953. I teraz pytanie: Czy Roosevelt był także prezydentem Stanów Zjednoczonych w 1953? Wydaje mi się, że nie. Chciałbym, żebyś zaznaczył ostatecznie odpowiedź "B" - oznajmił uczestnik.

Hubert Urbański nie miał dla Michała Kurowskiego dobrych wieści. Prowadzący poinformował, że z konta gracza znika właśnie 35 tysięcy złotych. Poprawna odpowiedź na postawione pytanie to: 1933 rok.

- Zacznę od tego, że 1953 rok - nie. 1945 rok - też niestety nie. Za nieoddanie złota do Banku Rezerwy Federalnej, gdzie wymieniano je na dolary, groziła wysoka grzywna albo kara do dziesięciu lat więzienia. I to prawo obowiązywało do 1974 roku - tłumaczył Urbański.

Michał Kurowski pożegnał się z teleturniejem. Ze studia zabrał gwarantowane 40 tysięcy złotych.

Które spośród świąt nie należy do świąt ruchomych?

Jako druga na krześle gracza zasiadła Magdalena Zając. Odcinek zakończyła pytaniem, na które odpowiedziała prawidłowo.

Które spośród świąt nie należy do świąt ruchomych?

 • A. tłusty czwartek,
 • B. Boże Narodzenie,
 • C. Popielec,
 • D. Niedziela Palmowa.

Poprawna odpowiedź to: Boże Narodzenie.

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości