Newsy

Międzynarodowy Dzień Przytulania - co daje nam ta czynność?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
kalbi
Trzy osoby przytulające się
pixelfit/Getty ImagesMiędzynarodowy Dzień Przytulania - co daje nam ta czynność?

Międzynarodowy Dzień Przytulania zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd przywędrowało do kraju. Jego obchody przypadają na 21 stycznia. Dlaczego warto obchodzić to nietypowe święto? Jak wpływa na nas przytulanie się?

Międzynarodowy Dzień Przytulania

Pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Przytulania był Kevin Zaborney. Uznał on, że okres pomiędzy nowym rokiem a walentynkami jest przygnębiający, a przytulenie się i okazanie uczuć miało zmienić ten stan. W tym dniu powinniśmy przytulać nie tylko rodzinę, ale również przyjaciół, a jak zachęcał Zaborney - również nieznajomych. Celem tego dnia nie jest jedynie uścisk drugiej osoby, ale ogólnie okazywanie uczuć.

Miłość i związki

Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dzięki bliskości, jaką daje przytulanie, możliwe jest uzyskanie wielu korzyści zdrowotnych, jak obniżenie stresu i strachu, ciśnienia krwi, a nawet wspomaga układ odpornościowy. Dzięki tej prostej czynności podnosimy sobie poziom dopaminy - hormonu nagrody, która pobudza naszą motywację. Co więcej, przytulanie się osób w związkach wzmacnia więź i pożądanie.

Dlaczego przytulanie jest ważne?

Jak wskazują badania naukowe, już dla naczelnych równie ważnym jest otrzymywanie od matki pokarmu, jak i możliwości przytulenia się do niej. Jak mówi Virinia Satir, terapeutka dziecięca: "By przeżyć, potrzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie – ośmiu. By się rozwijać, potrzebujemy dwunastu uścisków każdego dnia".

Czynność ta uznawana jest za jedną z najbardziej naturalnych. Wielcy badacze psychiatrii, jak Rene Spitz, dowiódł, że bez tego rodzaju dotyku dzieci nie tylko mają zaburzony rozwój, ale również zwiększał się odsetek umieralności noworodków, co doprowadziło badaczy do przekonania, iż czynność ta jest wręcz fizjologiczna u najmłodszych. 

Przytulanie się powoduje również wzrost oksytocyny w organizmie, nie tylko najmłodszych, czyli hormonu, który odpowiada za tworzenie się silnej więzi. Dotyk jako taki uważa się za najbardziej pierwotny i naturalny język miłości. Jak podaje Iwona Grabowicz-Chądrzycka, psycholog dziecięcy przytulanie służy do wychowania emocjonalnie silnych dorosłych (również w przypadku chłopców).

Takie osoby w dorosłości są bardziej stabilne psychicznie, umieją czerpać radość z nawiązywania relacji oraz dobrze radzą sobie ze stresem. Dlatego warto pamiętać o tym, aby przytulać się nawzajem i okazywać uczucia nie tylko w Międzynarodowym Dniu Przytulania, ale również w każdy inny dzień. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: kalbi

Źródło zdjęcia głównego: pixelfit/Getty Images

Pozostałe wiadomości