Newsy

Michał Szewczyk nie żyje. Aktor grał w kultowych filmach i serialach, w tym w "Na Wspólnej"

Newsy

Aktualizacja:
iStockphotoizzzy71/GettyImages

Michał Szewczyk, znany aktor teatralny, filmowy i serialowy, odszedł w wieku 86 lat. Miał na koncie ponad 120 postaci, które stworzył na deskach łódzkiego Teatru Powszechnego. Największą popularność przyniosły mu ekranowe role w filmach i serialach.

Michał Szewczyk nie żyje

W wieku 86 lat zmarł aktor Michał Szewczyk, znany szerokiej publiczności z występów w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Od 1958 roku aktor był związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi - mieście, w którym był postacią popularną, szanowaną i lubianą.

- To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk - legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Michał zawsze podkreślał, że nade wszystko kocha Łódź. Jako chłopak z Bałut - jak sam o sobie mówił - odrzucał wszystkie propozycje przeprowadzki do stolicy. To tutaj założył rodzinę, przez ponad 60 lat grał w Teatrze Powszechnym w Łodzi, tutaj współtworzył legendę Łodzi filmowej - zagrał w około 100 filmach. Łodzianie kochali Michała za jego role w teatrze, w Polsce był znany ze swoich ról filmowych - powiedziała dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

Jak wspomniała, wraz z odchodzeniem takich aktorów jak Michał Szewczyk i zmarły w sobotę Krzysztof Kowalewski kończy się pewna epoka w teatrze - epoka hierarchii w wielopokoleniowym zespole, epoka rzemiosła i warsztatu teatralnego. Zaznaczyła, że Michał Szewczyk był niezwykłym profesjonalistą, do każdej roli podchodził z równą pasją, był wierny posłannictwu i misji zawodu aktora.

- Nie tak dawno rozmawialiśmy z Michałem. Często dzwonił do mnie, również bez specjalnych okazji. Zawsze był bardzo życzliwy, wspierał mnie - a nie musiał tego robić, bo był na półce Mistrzów. Był mentorem. Kochał życie, kochał ludzi i teatr. Kilka miesięcy temu w roku jubileuszu 75-lecia Teatru Powszechnego odsłanialiśmy gwiazdę Michała Szewczyka w Łódzkiej Alei Gwiazd, niewiele później Michał został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis - dodała Ewa Pilawska.

Michał Szewczyk - kariera

Michał Szewczyk urodził się 29 lipca 1934 roku w Łodzi. Był absolwentem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Szeroka publiczność zna go z ról w kilkudziesięciu filmach, m.in. w: "Królu Maciusiu I" Wandy Jakubowskiej, "Eroice" Munka, "Pan Anatol szuka miliona" Rybkowskiego, "Historii żółtej ciżemki" Sylwestra Chęcińskiego, "O dwóch takich co ukradli księżyc" Jana Batorego czy "Prawo i pięść" w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Występował również w popularnych serialach, takich jak "Stawka większa niż życie", "Dom", "Klan", "Na Wspólnej", "Komisarz Alex" i "Na dobre i na złe".

Od 1958 r. aktor był związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Na jego scenie stworzył ponad 125 ról m.in.: w "My Fair Lady", "Bereziakach" i "Boso, ale w ostrogach" w reżyserii Romana Sykały; "Klubie Pickwicka" Jana Bratkowskiego; "Matce Courage" Jerzego Hoffmanna; "Szwejku" Janusza Zaorskiego; "Słoniu" Andrzeja Kondratiuka; "Igraszkach z diabłem" Józefa Grudy; "Śpiewniku domowym" Adama Hanuszkiewicza oraz "Damach i huzarach" Agnieszki Glińskiej.

To już 18 lat serialu "Na Wspólnej". Czy aktorzy spodziewali się takiego sukcesu? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Natalia Dawidowska przechodzi chemioterapię. "Jestem bardzo słaba oraz niezdolna do jakiejkolwiek pracy"

Czego najbardziej obawia się młody tata? Rafał Maślak: "Dla mnie to była abstrakcja"

Pregoreksja – śmiertelnie groźne zaburzenie u ciężarnych. Lekarze biją na alarm

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości