Newsy

Melatonina zwalcza koronawirusa. "Jest niczym mur przeciwko COVID-19"

Newsy

anyaivanova/Getty Images

Melatonina reguluje nasz sen, to wiadomo nie od dziś. Teraz okazało się, że ma także inne dobroczynne właściwości. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Sao Paulo, wytwarzana w płucach substancja jest też bardzo skuteczna w zwalczaniu SARS-CoV-2. Ma nie tylko wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa w organizmie.

Melatonina skuteczna w zwalczaniu koronawirusa

Melatonina wytwarzana w ludzkich płucach jest bardzo skuteczną substancją w zwalczaniu SARS-CoV-2. Nie tylko ma wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się w organizmie koronawirusa. Tak wynika z badania naukowców z brazylijskiego uniwersytetu w Sao Paulo (USP).

W trakcie dotychczasowych studiów potwierdzono wysoką skuteczność melatoniny wytwarzanej przez płuca. Mówiła o tym kierująca zespołem badawczym Regina Pekelmann Markus, wykładowca na Wydziale Nauk Biologicznych USP.

- Substancja ta jest niczym mur przeciwko SARS-CoV-2, chroniąc przed wniknięciem patogenu do tkanki nabłonkowej - wyjaśniła brazylijska badaczka.

Jej zdaniem melatonina produkowana przez płuca osłabia działanie białek, dzięki którym koronawirus wnika do tkanki nabłonkowej.

Melatonina w walce z COVID-19

Regina Pekelmann Markus wyjaśniła, że skuteczne przeciwdziałanie dostaniu się SARS-CoV-2 do komórek potwierdzono m.in. poprzez bezpośrednie wstrzykiwanie większych ilości melatoniny do płuc. Dostarczana była ona w postaci kropli i aerozolu.

W opublikowanym w naukowym piśmie "Melatonin Research" studium brazylijscy badacze wskazali, że melatonina wytwarzana w płucach mogłaby docelowo stać się też składnikiem markera służącego wykrywaniu bezobjawowych zakażeń koronawirusem.

Na dobroczynne działanie melatoniny w hamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w październiku zwracali uwagę lekarze z hiszpańskiej kliniki MARGen w Grenadzie. Wskazywali, że substancja ta może pomóc w walce z SARS-CoV-2 dzięki swoim właściwościom sprzyjającym poprawie układu odpornościowego.

Z kolei w listopadzie naukowcy z amerykańskiego Cleveland wskazywali w swoim studium, że melatonina ma duży potencjał i mogłaby zostać użyta do produkcji leku przeciwko COVID-19.

Kaszel i zmęczenie najczęstszymi objawami nowych wariantów koronawirusa. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rząd znosi obostrzenia. Od poniedziałku trzy ważne zmiany

Pogoda na pierwszy tydzień lutego. "Dla kierowców ten czas będzie ciężki"

500 plus na nowych zasadach. Co się zmienia od 1 lutego?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości