"Mein Kampf" zostanie wydany po polsku. Dlaczego zdecydowano się publikację książki Adolfa Hitlera?

książka

Wydawnictwo Bellona wyda "Mein Kampf" napisaną przez Adolfa Hitlera. Publikacja ma zostać opatrzona krytycznym komentarzem. Dlaczego tak kontrowersyjna książka ukazuje się w Polsce?

Autorem polskiego tłumaczenia książki Hitlera i krytycznego komentarza jest historyk i politolog prof. Eugeniusz C. Król. Wykładał on m.in. na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, był dyrektorem Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, a w latach 2012–2016 dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Książka nie będzie reklamowana

Historyk pracował nad książka trzy lat. Pierwotnie "Mein Kampf" miała być wydana przy współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Jednak po protestach niektórych naukowców władze instytutu zrezygnowały z projektu. Ostatecznie książka ukaże się nakładem wydawnictwa Bellona.
Przedstawiciele wydawnictwa podkreślają, że wydanie publikacji nie będzie wiązało z żadną promocją, a cena książki ma być "zaporowa"(za "Mein Kampf" trzeba będzie zapłacić od 118 do 150 złotych).

Dlaczego książka ukazuje się w Polsce?

Zdaniem prof. Króla "Mein Kampf" książkę należy traktować, jako źródło historyczne. W ocenie tłumacza przybliżenie współczesnemu czytelnikowi jej zawartości "pomoże rozpoznać niebezpieczne absurdy hitlerowskiego programu przebudowy świata, a także określić punkty oznaczające początek drogi, która doprowadziła narodowych socjalistów, a wraz z nimi całe Niemcy, do zbrodni i zagłady".
Dodatkowo prof. Król zapewnia, że krytyczna edycja książki jest "wyrazem szacunku dla wszystkich, w tym polskich ofiar nazizmu".
Dr Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, choć nie zna tego wydania ani zawartego w nim komentarza, jest podobnego zdania, co prof. Król.
– Nie da się ukryć, że "Mein Kampf" jest istotnym źródłem historycznym, niezbędnym do badań nad rozwojem ideologii narodowego socjalizmu. Dziś, w dobie internetu, bardzo łatwo dotrzeć do reprintów dawnych wydań, nowych transkrypcji i tłumaczeń – czytamy w "Rzeczpospolitej".
Cywiński dodaje, że w bibliotekach są dzieła Lenina, Stalina, tzw. czerwona książeczka Mao czy antologie tekstów z państw totalitarnych i reżimów ludobójczych, a także czasopisma i druki nazistowskie, np. pieśni SA- i SS-mańskie.
- Jeżeli zatem edycja krytyczna ma służyć celom naukowym, to osobiście jestem w stanie to zrozumieć. Jeśli natomiast wydawca, np. w celu zarobkowym, będzie prowadził aktywną kampanię promocyjną czy reklamową, której zasięg będzie z założenia szerszy, to może się to zderzyć z treścią art. 256 kodeksu karnego (propagowanie faszyzmu – red.) – dodaje dr Cywiński.

Jakie zagrożenia niesie za sobą publikacja "Mein Kampf"?

Prof. Jan Grabowski z kanadyjskiego Uniwersytetu w Ottawie, badacz Holokaustu, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznaje, że w Niemczech przed wznowieniem książki pojawiły się obawy, że publikacja "wyzwoli demony przeszłości, spuści ze smyczy neonazistów i innych wojujących antysemitów".
Pojawiały się także argumenty, że opatrzenie tekstu krytycznym komentarzem pomoże czytelnikowi zrozumieć "ducha tamtych czasów i pojąć argumenty, który były w stanie pchnąć na drogę największej zbrodni w dziejach ludzkości nowoczesne". Dlatego treść komentarza ma tak olbrzymie znaczenie.
– Jeżeli polska edycja "Mein Kampf" spełni te oczekiwania, to z całą pewnością stanie się ważnym i potrzebnym wzbogaceniem biblioteki każdego specjalisty – powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Grabowski.

Kiedy ukaże się książka?

Książka składa się z dwóch części, po raz pierwszy została opublikowana w latach 1925– 1927. Zawiera ideologiczne "wyznanie wiary" Adolfa Hitlera. Polskie wydanie będzie drugim wznowieniem książki. Pierwsze ukazało się w 2016 roku w Niemczech. Premiera polskiego wydania przewidziana jest na 20 stycznia.
Książki 2020 roku, które warto przeczytać
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości