Newsy

Kontrowersyjna książka okazała się wydawniczym hitem. "Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania"

Newsy

Catherine Falls Commercial-GettyImages-1196870162.jpg (2)

"Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" Adolfa Hitlera ukazała się w Polsce pod koniec stycznia. Mimo że za książkę trzeba zapłacić niemal 150 złotych, to i tak stała się ona wydawniczym hitem. Wydawnictwo Bellona przyznało, że nie spodziewało się takiego sukcesu.

"Mein Kampf" wydawniczym hitem

"Mein Kampf" Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową – najbardziej krwawą z wojen i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego "Mein Kampf" w wielu krajach została zakazana" - napisano na stronie internetowej wydawnictwa Bellona.

Przedstawiciele wydawnictwa Bellona od początku zapewniali, że nie będą reklamowali tej pozycji, a cena jest na tyle wysoka (149,90 zł), że nie trafi ona do masowego odbiorcy.

- W wydawnictwie Bellona nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania "Mein Kampf", gdyż nasza edycja krytyczna przygotowana przez prof. Eugeniusza Cezarego Króla jest publikacją naukową, jest bardzo obszerna - liczy ogółem 1000 stron, no i droga - cena sugerowana to 149,90 zł. Generalnie jesteśmy zadowoleni, że książka znajduje nabywców - także z tej racji, że dzięki lekturze - zwłaszcza wstępu prof. Króla - więcej ludzi zrozumie, na czym polegała zbrodnicza ideologia niemieckiego nazizmu - powiedział w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Bogusław Kubisz, zastępca redaktora naczelnego wydawnictwa Bellona.

"Mein Kampf" wydana w Polsce

W ocenie historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego publikacja książki pociąga za sobą konsekwencje.

- Koszt tego przedsięwzięcia może się okazać politycznie dosyć duży - mówił w styczniu historyk prof. Wojciech Roszkowski o wydaniu w Polsce książki "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

Wydanie książki Hitlera skrytykowała przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Na stronie ambasady rosyjskiej w Polsce, opublikowano fragment stenogramu z jej briefingu, który odbył się w Moskwie.

- Fałszowanie historii w Polsce przejawia się również w tym, że z jednej strony nasze obiekty pamięci historycznej, w tym te wspólne, są sztucznie poddawane pod działanie polskiej "ustawy dekomunizacyjnej", z drugiej zaś strony, polskie władze nie znajdują podstaw prawnych do zakazu lub przynajmniej zrozumiałej reakcji na rozpowszechnianie w swoim kraju książki Hitlera "Mein Kampf" - oceniła.

Książki 2020 roku, które warto przeczytać

Zobacz także:

Wiosną odbędzie się spis powszechny. Za odmowę odpowiedzi grozi wysoka grzywna

Terapeutyczne właściwości mandali. "Kiedy malujemy, w naszym ciele zaczynają się procesy naprawcze"

Szczęście do związków mamy zapisane w genach. Decyduje konkretna mutacja

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP|wirtualnemedia.pl

Pozostałe wiadomości