Newsy

Adam Drzewicki z "Matura to bzdura" o tegorocznym egzaminie z języka polskiego: "Test na prawo jazdy jest dużo trudniejszy"

Newsy

Lincoln Beddoe/Getty Images

Tegoroczni maturzyści napisali już pierwszy egzamin, sprawdzający ich wiedzę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Kluczowym zadaniem jak co roku było napisanie wypracowania na jeden z dwóch tematów. Czy absolwenci szkół średnich mogli mieć z nimi problem? O komentarz poprosiliśmy Adama Drzewickiego z kanału "Matura to bzdura" na YouTube.

Matura 2021 język polski - tematy wypracowań

Do egzaminu maturalnego przystępuje w tym roku ok. 271 tys. absolwentów liceów i techników. Pierwszy poważny egzamin w dorosłym życiu co roku budzi duże emocje nie tylko wśród uczniów, ale także ich rodziców i nauczycieli.

Wszyscy maturzyści muszą zmierzyć się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym na poziomie podstawowym. W tym roku - z uwagi na pandemię i naukę zdalną - wymagania stawiane uczniom zostały obniżone.

Zgodnie z założeniami egzaminu, maturzyści, pisząc wypracowanie, musieli wykazać znajomością obowiązkowych lektur. W tym roku egzaminatorzy wybrali "Lalkę" Bolesława Prusa i "Ziemię obiecaną" Władysława Reymonta.

Matura 2021 okiem Adama Drzewickiego

Tegoroczni maturzyści mieli do wyboru dwa tematy: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury" i "Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

O nastroje wśród abiturientów zapytaliśmy Adama Drzewickiego z kanału "Matura to bzdura", który na co dzień obnaża niewiedzę przechodniów.

Nastroje ogólnie były dobre, jak zwykle nikt nie chce pisać wypracowania z wiersza, bo boi się interpretacji. Mam wrażenie, że nie jest to mocna strona maturzystów. Bardzo spodobał im się drugi temat dotyczący plusów i minusów życia w mieście. Co ciekawe, wykorzystują bardzo fajne argumenty, cytując np. "Wiedźmina 3" czy mangę "Atak tytanów". To jest fajne, że można teraz podawać dużo ciekawsze źródło niż kiedyś

- komentował.

Drzewicki przyznał, że maturzyści są ambitni, jednak stawiane im wymagania są zdecydowanie za niskie.

Powtarzam to od lat, że matura na 30% to nie jest dobra rzecz. Jeśli znalibyśmy przepisy drogowe na 30%, to byłoby jeszcze więcej wypadków. Dlatego można uznać, że egzamin na prawo jazdy jest dużo trudniejszy niż egzamin dojrzałości. Matura traci swoją ekskluzywność i obserwujemy dewaluację różnych dyplomów, które dostajemy

- skwitował.

Prowadzący kanał "Matura to bzdura" obalił również mit, jakoby egzamin dojrzałości był niepraktyczny.

Motywuje do nauki, jest kijkiem, bez bata nie chce nam się pracować. Tak działa psychika ludzka. Uważam, że każdy Polak powinien zdać maturę z języka polskiego, historii i matematyk i z języka obcego. Żeby ładnie mówić po polsku, potrafić liczyć, bo na cyfrach łatwo ludzi oszukać i umiał porozumiewać się po angielsku, miał tożsamość i wiedział, co wydarzyło się w Polsce. Niestety potem obserwujemy koszulki z napisem "pamiętamy", ale sami nie wiemy o czym

- podsumował.

Zobacz też:

Syn Marty Wiśniewskiej zdaje maturę. Jakie studia wybrał? "Ten temat często kończy się trzaskaniem drzwiami"

Matura z języka polskiego. Kiedy pojawią się arkusze i odpowiedzi?

Anna Kalczyńska adoptowała dziewczynkę. "W ten sposób mogę nieco ulżyć w jej samotnym życiu"

Zobacz wideo: Jakie nastroje panują w domach maturzystów? Wśród rodziców Marta Wiśniewska

Autor: Adam Barabasz

Pozostałe wiadomości