Newsy

Matura 2020 z polskiego. Czy wyciekły pytania? CKE zawiadamia policję

Newsy

Tim Macpherson/Getty Images

Centralna Komisja Egzaminacyjna złoży na policję zawiadomienie w sprawie możliwego przecieku podczas matury z języka polskiego. Taką informację przekazał szef CKE Maciej Smolik. Około godz. 6.30 zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne".

Matura 2020 - możliwy przeciek

O sprawie poinformował na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów. Jak podał, ok. godz. 6.30 zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7.00 – dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów <>".

Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadamia policję

Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym.

Między godz. 7.00 a 9.00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".

Widzę to, co wszyscy widzą w Google Trends. Będziemy składali zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policję

– stwierdził Smolik o możliwy przeciek.

Dodał, że "może być jakiś problem" i powinny się tym zająć odpowiednie służby. Zaznaczył też, że na razie jest to jedyny niepokojący sygnał dotyczący matur.

Matura 2020 - jakie tematy z języka polskiego

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst – rozprawkę albo analizę tekstu poetyckiego.

W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów <>, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury". Do zinterpretowania był wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

>>> Zobacz także:

Kontynuacja nauki zdalnej w nowym roku szkolnym? MEN rozważa taką możliwość

Matura 2020. Uczniowie wejdą do sal w maseczkach, ale egzamin napiszą bez nich

Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw. Skąd biorą się tak wysokie liczby?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości