Newsy

Pięciolatek, który wpadł do studni w Maroko nie żyje

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN24
płonąca świeca

Rayan Awram pięciolatek, który wpadł do studni w okolicy miasta Szafszawan w Maroku nie żyje. Mimo że chłopca udało się wydobyć na powierzchnię i został przetransportowany do szpitala, to lekarze nie zdołali mu pomóc. Informację o jego śmierci potwierdził w oświadczeniu marokański Pałac Królewski.

Rayan Awram, który wpadł do studni nie żyje

Zmarł chłopiec, pięcioletni Rayan Awram, uwięziony w studni od wtorku - poinformował Pałac Królewski w Maroku w oświadczeniu przekazanym przez media państwowe w sobotę wieczorem, cytowanym przez Agencję Reutera. Jak podawał wcześniej dziennik "New York Times", gdy ratownicy dotarli do chłopca i wydobyli go na powierzchnię, został on przeniesiony do helikoptera czekającego na miejscu zdarzenia, którym miał zostać przewieziony do szpitala.

Początkowo podawano, że stan zdrowia Rayana nie jest znany, po kilkunastu minutach potwierdzono tragiczną informację o jego śmierci. Kondolencje dla rodziców chłopca przesłał król Maroka Mohammed VI.

Akcja ratunkowa w Maroku

Do wypadku doszło we wtorek (1 lutego) po południu w okolicy miasta Szafszawan na północy Maroka. Pięcioletni Rayan był w pobliżu studni, którą naprawiał jego ojciec. Chłopiec wpadł do niej i spadł około 32 metry w głąb ziemi. Służby szybko podjęły akcję ratunkową. Nagranie z kamery spuszczonej na dno studni potwierdzało wówczas, że Rayan żyje i jest przytomny, ma jednak obrażenia głowy.

W piątek (4 lutego) ratownicy spuścili chłopcu jedzenie i wodę, a także maskę tlenową. Jak podawała agencja Reutera, nie było pewności, czy zjadł dostarczony posiłek. W pobliżu miejsca wypadku stale czuwał zespół ratowników medycznych. Czekał też helikopter, gotów zabrać Rayana do szpitala.

Ojciec Rayana, cytowany przez BBC, przekazywał, że oboje rodzice są "zdruzgotani". - W tej jednej chwili spuściłem z niego wzrok, gdy wpadł do studni. Nie zmrużyłem (od tego czasu - red.) oka - mówił w środę serwisowi informacyjnemu le360. Krewny chłopca powiedział agencji Reuters, że rodzina po raz pierwszy zorientowała się, iż chłopiec zniknął, kiedy usłyszeli stłumiony płacz. Wtedy opuścili do studni telefon z włączonym światłem i kamerą, aby go zlokalizować. - Płakał "podnieście mnie" - opowiadał mężczyzna.

Na miejscu pracowało kilka koparek i spychaczy. Służby wykopały do nocy z piątku na sobotę wielki i szeroki dół obok studni, by spróbować dostać się do jej dna z innej strony i odnaleźć drogę ratunku dla pięciolatka. Były jednak obawy, że podczas takiej próby może dojść do wypadku, a Rayanowi stanie się krzywda.

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Ratownicy mieli nadzieję, że chłopca uda się uratować

Ratownicy nie mogli zejść w dół studnią, ponieważ jej średnica ma zaledwie 45 centymetrów przy powierzchni, po czym wyraźnie się zwęża. Dlatego służby kopały większy korytarz obok studni, przebijając się przez wzgórze, na którym jest położona, aż do głębokości 32 metrów.

Jak przekazywała agencja Reutera, w sobotę nad ranem zaczął się kolejny etap akcji ratunkowej. Rozpoczęto kopanie korytarza poziomego, w stronę studni i dziecka. Przekop był zabezpieczany układanymi w ziemi, wielkimi rurami PVC. Miały one ochronić ratowników i dziecko przed ewentualnym osunięciem się ziemi. Mieli nadzieję, że odnajdą chłopca żywego.

W sobotę (5 lutego) w telewizji państwowej poinformowano, że ratownicy znajdują się 90 centymetrów od chłopca i udało im się określić jego lokalizację z wykopywanego przekopu. Główny ratownik Abdelhadi Thamrani powiedział dziennikarzom, że stan zdrowia dziecka trudno określić, bo kamera spuszczona do studni pokazała chłopca leżącego na boku. - Mam nadzieję, że znajdziemy go żywego - dodał.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: David Clapp/Getty Images

Pozostałe wiadomości