Newsy

Marie Fredriksson nie żyje. Skąd wziął się fenomen Roxette?

Newsy

9. grudnia zmarła legenda szwedzkiej muzyki, Marie Fredriksson. Wokalistka legendarnego zespołu Roxette od kilkunastu lat zmagała się z rakiem mózgu. Marie miała 61 lat. O fenomenie Roxette opowiedział dziennikarz Radia Zet, Marcin Wojciechowski.

Zespół Roxette to, obok ABBY, największy szwedzki fenomen sceny muzycznej, na którym wychowały się miliony fanów popu na całym świecie. Grupa osiągnęła niewyobrażalny sukces i globalną sławę. Oficjalnie mówi się o 75 milionach sprzedanych płyt na całym świecie.

To jest zespół, którego bardzo będzie nam brakować – powiedział dziennikarz Marcin Wojciechowski - Kto mógłby ją zastąpić? To jest gwiazda z gatunku tych, których już się nie da zastąpić. Nie ma już takich melodii, piosenek.

Mąż i dwójka dzieci proszą o uszanowanie ich bólu

Mąż wokalistki Roxette - Mikael Bolyos oraz ich dwoje dzieci - Josefin i Oscar proszą wszystkich o uszanowanie ich żałoby. Pogrzeb Marie Fredriksson odbędzie się w kameralnej atmosferze w gronie najbliższej rodziny.

W 1986 powstał zespół Roxette

W 1986 wspólnie ze swoim kolegą - Perem Gessle utworzyli zespół Roxette. W 1992 piosenkarka wyszła za mąż za Mikaela Bolyosa, mają dwójkę dzieci.

W 2002 wykryto u niej guza mózgu

Guza w tylnej części mózgu wykryto u niej w 2002 roku. Po dwóch latach walki z glejakiem (nowotworem mózgu) i bardzo intensywnej terapii, w ramach której przeszła chemioterapię i napromieniowanie, wokalistka ogłosiła, że jest już zdrowa. W 2009 roku Marie wróciła na scenę. Niestety, w 2016 okazało się, że choroba nie wycofała się w 100 procentach i lekarz zalecił piosenkarce Roxette rezygnację z występów.

Per Gessle napisał o swojej przyjaciółce:

Czas pędzi. Nie tak dawno temu siedzieliśmy razem w moim maleńkim mieszkaniu w Halmstad, słuchaliśmy muzyki, którą kochamy i dzieliliśmy się nieosiągalnymi marzeniami. Dziękuję Marie. Dziękuję Ci za wszystko. (...) Byłaś moją najwspanialszą przyjaciółką przez 40 lat! (...) Już nic nie będzie takie samo.

"Listen To Your Heart" to jeden z największych hitów zespołu Roxette:

Zobacz też:

Per Gessle z Roxette w Polsce

Muzyka lat 90. w Polsce i za granicą. Największe przeboje i popularni wykonawcy

Dostali prezent ślubny od Roxette

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Pozostałe wiadomości