Newsy

Profesor Marian Zembala nie żyje. Niejasne okoliczności śmierci bada prokuratura

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Gazeta Wyborcza
Marian Zembala

Wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia oraz wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu odszedł w wieku 72 lat. Okoliczności jego śmierci bada gliwicka prokuratura. Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane.

Zmarł profesor Marian Zembala

Ciało Mariana Zembali zostało znalezione w przydomowym basenie w rodzinnym domu profesora w Zbrosławicach (woj. śląskie). Na miejscu pojawili się śledczy, którzy badają niejasne okoliczności śmierci jednego z najlepszych polskich kardiochirurgów.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zapowiedziała, że zostanie przeprowadzona sekcja zwłok. Z kolei powołująca się na informatora "Gazeta Wyborcza" podała, że profesor Zembala miał zostawić list pożegnalny.

Kariera Mariana Zembali

Marian Zembala w 1993 roku objął kierownictwo Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. 3 lata później szpital stał się ośrodkiem pilotażowym Ministerstwa Zdrowia i zmienił nazwę na Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Profesor Zembala pracował w zespole Zbigniewa Religi, uczestnicząc w pierwszym w Polsce udanym przeszczepie serca.

W 2001 roku Marian Zembala jako pierwszy wykonał operację przeszczepu płuco-serca. Przeprowadził również zabieg wszczepienia by-passów u 103-letniej pacjentki.

W 2011 objął stanowisko przewodniczącego rady naukowej przy ministrze zdrowia. Trzy lata później uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego. Był ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. W 2018 roku przeszedł udar. Od tego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim.

Szczegóły dotyczące daty pogrzebu nie są znane.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Urbanek / East News

Pozostałe wiadomości