Newsy

Mamed Ch. nie zostanie aresztowany. Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury

Newsy

Aktualizacja:
fot.Artur Zawadzki/REPORTER

Prokurator przedstawił w środę Mamedowi Ch. siedem zarzutów paserstwa samochodów; skierował także do sądu wniosek o tymczasowy areszt. Katowicki sąd rejonowy nie uwzględnił wniosku o aresztowanie. Prokuratura zaskarżyła tę decyzję, ale sąd nie uwzględnił zażalenia.

O postanowieniu sądu, która zapadła na nocnym posiedzeniu, poinformował w czwartek rano PAP naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla.

"Sąd uznał, że dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów, ale materiał dowodowy jest już zgromadzony w takim stopniu, że nie ma obawy matactwa i przeprowadzenie dalszych czynności w postępowaniu nie wymaga stosowania takiego środka zapobiegawczego" – powiedział prokurator.

Nie uwzględniając prokuratorskiego wniosku sąd nie zastosował wobec M. żadnych innych wolnościowych środków zapobiegawczych. Prokuratura ma zastanowić się, czy zaskarżyć postanowienie do sądu okręgowego.

11 zarzutów dla Mameda Ch.

Mamed K. został zatrzymany we wtorek pod Olsztynem. W środę w katowickim wydziale PK usłyszał 11 zarzutów, dotyczących paserstwa samochodów, a także zlecenia podpalenia samochodu oraz naruszenia nietykalności i znieważenia policjantów. Jak podawała w środę PK, podczas środowego przesłuchania Ch. złożył obszerne wyjaśnienia, ale śledczy nie ujawniają ich treści. Nie wiadomo, czy przyznaje się do winy.

Według prokuratury Mamed Ch. usłyszał zarzuty dotyczące nabywania kradzionych lub przywłaszczonych samochodów pochodzących z Czech. Są wśród nich m.in. luksusowe pojazdy takie jak Porsche Panamera, Range Rover Evoque, BMW M6, BMW serii 7. Łącznie jest to 8 samochodów różnych marek. Podejrzany usłyszał siedem zarzutów paserstwa samochodów oraz jeden zarzut usiłowania paserstwa.

Inny zarzut dotyczy zlecenia podpalenia samochodu, co – według prokuratury - miało to związek z obrotem kradzionymi samochodami i związanymi z tego rozliczeniami pomiędzy sprawcami. Do znieważania i naruszenia nietykalności mundurowych miało dojść w 2018 r. w Olsztynie przy okazji wykonywania przez nich "zupełnie innych czynności służbowych".

Wniosek o aresztowanie prokuratorzy motywowali obawą matactwa oraz rozwojowym charakterem sprawy. Podejrzanemu może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak ujawnił w środę prok. Tadla, zarzuty wobec M. są częścią obszernego śledztwa dotyczącego wprowadzania w Polsce, w Czechach i na Słowacji fałszywych banknotów euro. W ramach tego postępowania policjanci i prokuratorzy wpadli na trop handlu kradzionymi samochodami. W całym śledztwie jest podejrzanych 8 osób, cztery z nich zostały aresztowane. Jak informuje prokuratura, niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie.

Mieszkający od lat w Polsce zawodnik MMA czeczeńskiego pochodzenia został zatrzymany we wtorek pod Olsztynem. Akcja policji, w której wzięli udział antyterroryści, przebiegła spokojnie. W trakcie przeszukań w domu sportowca i miejscu prowadzonej przez niego działalności zabezpieczono wartościowe przedmioty, które mogą pochodzić z przestępstwa – podawała policja.

Przesłuchanie Mameda Ch. w środę

Jak dodano, policjanci zabezpieczyli wartościowe przedmioty, które mogą pochodzić z przestępstwa. Zatrzymany zostanie dzisiaj przewieziony do Katowic - to tamtejszy wydział zamiejscowy nadzoruje postępowanie. Według ustaleń PAP, do przesłuchania ma dojść w środę. Po ogłoszeniu K. zarzutów prokuratura podejmie decyzję w sprawie stosowania wobec niego środków zapobiegawczych.

Rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik powiedziała PAP, że zatrzymanie Mameda K. przebiegało spokojnie, mężczyzna nie stawiał oporu. "Jeszcze dzisiaj zostanie on przewieziony do Katowic, gdzie z jego udziałem zostaną przeprowadzone czynności procesowe" - mówiła.

Jak wyjaśniła, wbrew wcześniejszym informacjom Mamed Ch. jest jedyną osobą zatrzymaną we wtorek w tej sprawie. Dodała, że dokonano przeszukań w miejscu jego pobytu i prowadzonej działalności.

Zatrzymanie Mameda Ch.

Mameda Ch. zatrzymano na zlecenie Centralnego Biura Śledczego Policji i Prokuratury Krajowej. Ma to związek ze sprawą legalizacji kradzionych samochodów. 

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik powiedziała PAP, że we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzy osoby, wśród nich Mameda Ch. "Został on zatrzymany w sprawie paserstwa luksusowych samochodów" - dodała. 

W toku postępowania prokurator ustalił, że samochody były nabywane na terenie Czech. Mowa o luksusowych pojazdach takich marek jak Porsche Panamera, Range Rover Evoque, BMW M6, BMW serii 7.

Były zawodnik MMA został zatrzymany we wtorek przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w sprawie paserstwa luksusowych samochodów. Zatrzymany po doprowadzeniu do prokuratury usłyszy zarzuty - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymania dokonano na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

"Zatrzymany po doprowadzeniu do prokuratury usłyszy zarzuty. Po ich ogłoszeniu prokurator podejmie decyzję w przedmiocie środków zapobiegawczych" - podał dział prasowy PK.

O zatrzymaniu Mameda Ch. poinformowało jako pierwsze radio RMF FM. Według tej stacji były zawodnik MMA pochodzenia czeczeńskiego został zatrzymany na Warmii i Mazurach przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych.

Kim jest Mamed Ch.

Urodzony w 1980 r. w Groznym Mamed Ch. jest jednym z najbardziej znanych zawodników MMA, występował także w filmach i reklamach. W Polsce mieszka od 1997 r. W 2010 r. odebrał polskie obywatelstwo i reprezentował polskie barwy.

Jeszcze w Groznym trenował karate, po przyjeździe do Polski uprawiał taekwondo, boks i zapasy. Po przyjeździe do Polski, od 2004 roku startował w mieszanych sztukach walki, odnosząc w tej dyscyplinie wiele sukcesów. Był m.in. mistrzem Polski w MMA oraz międzyna

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik potwierdziła, że we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzy osoby, wśród nich Mameda Ch. Były zawodnik MMA trafił w ręce funkcjonariuszy w związku z legalizacją kradzionych samochodów.

"Dziś z samego rana policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami BOA siłowo weszli na teren domu w jednej z miejscowości pod Olsztynem i zatrzymali 38-letniego mężczyznę" - podała śląska policja.

W śledztwie, w którym zatrzymano b. zawodnika MMA Mameda Ch., już wcześniej aresztowane zostały cztery inne osoby – podała policja. Sprawa dotyczy paserstwa luksusowych samochodów. Przesłuchanie K. odbędzie się prawdopodobnie w środę w Katowicach.

Źródło: RMF24, PAP

Czytaj także:

Wrocław. Areszt dla mężczyzny, który zaatakował księdza nożem. Sprawca: nie żałuję

Korupcja w Poczcie Polskiej. 11 osób zatrzymanych przez CBA

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości