Newsy

Mama 4 plus - emerytura dla mam, które wychowały minimum czworo dzieci

Newsy

Aktualizacja:

Program „Mama 4 Plus” to program, który zakłada, że kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie wypracowały minimalnego stażu (20 lat), dostaną emeryturę.

  • Na czym polega program "Mama 4 Plus"?
  • Idealna praca dla mamy. Jak mamy wspierają się na rynku pracy?
  • Czy program "Mama 4 Plus" to dobry pomysł?

Zobacz też: Dlaczego Polacy nie chrzczą dzieci?

Na czym polega program "Mama 4 Plus"?

Program "Mama 4 Plus" polega na tym, że kobiety które wychowały czworo dzieci i nie wypracowały minimalnego stażu 20 lat, dostaną emeryturę. Świadczenie ma być przyznawane od 1 marca i będzie wynosiło 1100 złotych brutto. Świadczenie to będzie przysługiwało kobietom, które osiągnęły wiek emerytalny, urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. W szczególnych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom.

Świadczenia nie będzie mogła pobierać:

  • osoba, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej;
  • w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania dzieci;
  • gdy po przyznaniu świadczenia osoba, która je pobiera jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności lub przebywa w całodobowych placówkach odwykowych dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Zobacz też:

Podwójny rocznik w szkołach średnich. Czy wystarczy miejsc dla wszystkich uczniów?

Idealna praca dla mamy. Jak mamy wspierają się na rynku pracy?

Jakiej pracy szukają mamy? O idealnej pracy dla mam rozmawialiśmy w studiu "Dzień Dobry TVN" z Irminą Chrobak, współzałożycielką coworkingu dla mam, oraz Ewą Moskalik-Pieper, redaktorką portalu dla mam szukających pracy.

Idealną opcją dla mam jest praca zdalna, jednak nie każda z kobiet może sobie na nią pozwolić. Dotyczy to kobiet, które po urlopie macierzyńskim wracają na pełen etat do pracy w siedzibie swojej firmy.

Czy pracodawcy są przyjaźniej nastawieni do mam powracających do pracy po urlopie macierzyńskim?

Z perspektywy naszego sześcioosobowego zespołu prowadzącego portal, widzimy że pracodawcy coraz chętniej i częściej wychodzą naprzeciw potrzebom mam i doceniają coraz bardziej mamy, które chcą wrócić do pracy. Często umożliwiają mamom częściową pracę zdalną (...) najczęściej jest to branża IT, branża finansowa - powiedziała Ewa Moskalik-Pieper.

Na szczęście coraz więcej przedsiębiorców rozumie potrzeby mam. Jakiej pomocy oczekiwałaby mamy, które mają więcej niż troje, czworo dzieci i chcą wrócić do pracy? Jak wyliczała w studiu "Dzień Dobry TVN" Ewa Moskalik-Pieper, młode mamy liczyłyby na wsparcie - na przykład na ulgi podatkowe czy na pomoc w powrocie do pracy.

Czy program "Mama 4 Plus" to dobry pomysł?

"Mama 4 Plus" to program, który podzielił społeczeństwo. Czy jest to dobry pomysł?

Uważam, że praca mamy to praca 24 godziny na dobę, dlatego uważam że powinna być doceniana. Uważam, że mamy które zdecydowały się na taką rolę, powinny mieć możliwość godnego życia (...) ja na przykład czerpię satysfakcję z życia rodzinnego, łączenia wychowywania dzieci i pracy zawodowej. Dla niektórych kobiet pomoc w postaci darmowych żłobków czy większej łatwości w zdobyciu miejsca dla dziecka w żłobku byłoby dużym ułatwieniem - mówiła w Dzień Dobry TVN Irmina Chrobak.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości