Newsy

Staruszkowie ogrzewali się parą wodną z garnka. W ich domu było 0 st. C

Newsy

Fot. Mustang_79 / Getty Images

Para staruszków ze Szczucina w województwie Małopolskim mogła zamarznąć we własnym domu. 78-letni małżonkowie nie mieli opału, a do ogrzewania wykorzystywali parę z garnka podgrzewanego elektrycznie. Temperatura w ich domu oscylowała w okolicach 0 st. C, kiedy na zewnątrz było minus 14. Na pomoc emerytom ruszyli dzielnicowi.

Para emerytów ogrzewała się parą z garnka

Seniorzy mieszkający na terenach oddalonych od miasta, często pozbawieni są pomocy, dlatego regularnie odwiedzają ich dzielnicowi. Policjanci sprawdzają też, jak radzą sobie osoby samotne.

- Sytuacja, jaką mł. asp. Łukasz Liguz oraz asp. Krzysztof Słowik zastali w domu małżeństwa 78-latków z gminy Szczucin, była dramatyczna. Staruszkowie nie mieli opału i byli wyziębieni. Do ogrzewania służyła in para z garnka podgrzewanego elektrycznie – relacjonował dla PAP rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

W domu staruszków, o których mowa, temperatura wynosiła poniżej 0 st. C, podczas gdy na zewnątrz panował 14-stopniowy mróz. To już warunki, które zagrażają zdrowiu i życiu.

Szybka reakcja dzielnicowych ze Szczucina

Policjanci zawiadomili lokalne władze. Dzięki wsparciu burmistrza Szczucina w parę godzin parze staruszków zapewniono opał i pomoc medyczną. Pracownicy gospodarczy z urzędu gminy wnieśli opał do komórki, a mundurowi w tym czasie narąbali drewna i rozpalili w piecu.

- Teraz dla 78-latków zima będzie lżejsza – głosi komunikat na stronie Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

O trudnej sytuacji seniorów wiedzą już także pracownicy opieki społecznej.

Zobacz wideo: Zima – trudny czas dla zwierząt w schronisku

Zobacz też:

Średnia pensja w Polsce. "Co jest nie tak z moim pracodawcą, że mi tyle nie płaci?"

Duże polskie miasto walczy z mrozem. Postawiło na sprawdzone rozwiązania rodem z PRL-u

Sport na mrozie szkodzi sercu? "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości