Sukces polskiego badacza. Maciej Tarkowski uhonorowany przez prezydenta Włoch za walkę z koronawirusem

TVN24
TVN24
Polski biolog medyczny Maciej Tarkowski z Mediolanu został wyróżniony przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. Nazwisko Polaka znalazło się na liście ogłoszonej przez Pałac Prezydencki. "Jestem zaskoczony i zaszczycony" - powiedział naukowiec.

Maciej Tarkowski odznaczony przez prezydenta Włoch

Wśród osób odznaczonych przez prezydenta Sergio Mattarellę za zasługi w walce z epidemią jest zespół badaczy z mediolańskiego szpitala Sacco oraz tamtejszego uniwersytetu, który pod koniec lutego wyizolował włoski szczep koronawirusa.

W tej grupie wymienieni zostali: Claudia Balotta, Gianguglielmo Zehender, Arianna Gabrieli, Annalisa Bergna, Alessia Lai oraz Polak Maciej Stanisław Tarkowski. Nasz rodak pracuje w Mediolanie od kilkunastu lat.

Jestem zaskoczony i zaszczycony

- powiedział Maciej Tarkowski. Pracujący od 13 lat we Włoszech polski naukowiec podkreślił, że wiadomość o odznaczeniu była dla niego i dla jego kolegów zaskoczeniem, bo dowiedzieli się o tym od dziennikarzy i osób składających im gratulacje.

Maciej Tarkowski dodał, że jest szczególnie "usatysfakcjonowany i zaszczycony", gdyż odznaczenie przyznał mu prezydent Sergio Mattarella, którego bardzo ceni.

Gratulacje doktorowi Tarkowskiemu złożyła na Twitterze ambasada RP we Włoszech.

Maciej Tarkowski - polski biolog pracujący we Włoszech

"Ten wirus jest naprawdę inny niż te, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory" - mówił Maciej Tarkowski w TVN24.

Szczególnie z powodu jego niezwykłej zdolności do zarażania, do przenoszenia się w sposób dość łatwy. Wygląda na to, że jest to związane z tym, że ten wirus charakteryzuje się dość silnym wiązaniem z receptorem w komórkach ludzkich. Być może również z tym, że nie tylko może być przenoszony drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu. Są wyniki niektórych opracowań, które sugerują, że może być przenoszony również podczas zwykłego oddychania. To musi być jeszcze potwierdzone oczywiście. Mam nadzieję, że jednak nie potwierdzą się te przypuszczenia. Jeżeli tak, to ten problem jest jeszcze większy

- podkreślał naukowiec. Pytany, czy pokusiłby się o prognozę, kiedy pandemia się skończy , odparł:

Chciałbym być pozytywnie nastawiony do tego. Jest coraz więcej nowych zagadek do rozwiązania, im więcej poznajemy, tym więcej jest pytań. Fakt, że wiele osób asymptomatycznie przechodzi tę chorobę, a może infekować, powoduje, że ten okres (rozwiązywania) problemu będzie się przedłużał. Nie widzę tego różowo

- przyznał immunolog.

Cała rozmowa z Maciej Tarkowski znajduje się na stronie TVN24.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości