Newsy

Atak zimy w lutym. Do Polski wróci siarczysty mróz

Newsy

TVN Meteo/x-news

Sroga zima powróci do Polski. Synoptycy ostrzegają, że w lutym temperatury w nocy w skrajnych przypadkach mogą spaść nawet do -30 st. C. Kiedy możemy spodziewać się ocieplenia?

Pogoda na luty 2021 r.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW przygotował prognozę pokazującą, jak będzie kształtować się temperatura w lutym. Zapowiedział, że w połowie miesiąca możemy spodziewać się siarczystych mrozów. W niektórych miejscach może spaść nawet do -30 st. C.

- Okresowe napływy chłodnego powietrza mogą się zdarzyć. Takie okresy - według prognozy - mogą być przynajmniej dwa. Te temperatury faktycznie mogą spadać, szczególnie w nocy, do -20 st. C, skrajnie do -30 st. C - wyjawił Grzegorz Walijewski synoptyk IMGW.

Pierwsza fala mrozów utrzyma się do połowy lutego. Kolejna fala mrozu nadejdzie pod koniec miesiąca. - Termometry wskażą nawet -28 st. C - podkreśla Grzegorz Walijewski, rzecznik i synoptyk IMGW-BIP, powołując się na nowatorskie długoterminowe prognozy analityków IMGW-BIP.

IMGW ostrzega - mrozy w lutym 2021 r.

Już w pierwszy weekend lutego widoczny będzie spadek temperatur. Na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu nocą możliwy nawet od -23 st. C. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla województw:

  • pomorskiego , dla powiatów: chojnickiego, kościerskiego, kartuskiego, gdańskiego, starogardzkiego, tczewskiego, malborskiego, sztumskiego, kwidzyńskiego;
  • kujawsko-pomorskiego, dla powiatów: tucholskiego, świeckiego, grudziądzkiego, Grudziądz, chełmińskiego, wąbrzeskiego, brodnickiego, rypińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, toruńskiego, Toruń, aleksandrowskiego, lipnowskiego;
  • warmińsko-mazurskiego, z wyłączeniem powiatów: braniewskiego, elbląskiego, Elbląg
  • podlaskiego;
  • mazowieckiego, dla powiatów: przasnyskiego, ostrołęckiego, Ostrołęka, makowskiego, ostrowskiego.

Oznacza to, że luty będzie najzimniejszym miesiącem w roku. Ociepleń możemy spodziewać się w marcu. Pamiętajmy jednak, że pogoda długoterminowa może ulec zmianie.

Zobacz wideo: Pogoda na noc + na dzień (05/06 + 06.02.2021) | POLSKA

Zobacz też:

Pogoda na sobotę: miejscami zawieje i zamiecie śnieżne

Zamiast 500+ nawet 1500+. Kto może skorzystać na zmianach?

Bułgarski alpinista Atanas Skatow nie żyje. Mężczyzna zginął podczas zdobywania szczytu K2

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: gazetakrakowska.pl/ TVN Meteo

Pozostałe wiadomości