Rośnie luka na rynku pracy. Jakich zawodów najbardziej brakuje?

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
money.pl
pracownik fizyczny na hali

Polski rynek pracy jest na granicy poważnego kryzysu. Brakuje coraz więcej osób z konkretnym fachem w ręku. Rosnącą lukę częściowo wypełniają imigranci z Ukrainy. Problem w tym, że tylko co dziesiąty z nich planuje pozostać w naszym kraju na stałe. Czym to grozi?

Zawody, w których brakuje pracowników

Co roku wojewódzkie urzędy pracy we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej opracowują raport "Barometr zawodów". Na jego podstawie dowiadujemy się o sytuacji panującej na rynku pracy. Dokument wskazuje, w których branżach odczuwany jest największy brak "rąk do pracy". Obecnie w tej grupie znalazło się 27 zawodów, z czego 8 ma charakter trwały, czyli niedobór pracowników odnotowywany jest stale od 2016 r.

Praca i finanse

Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

Do zawodów stale deficytowych zaliczają się:

 • cieśle i stolarze budowlani,
 • dekarze i blacharze budowlani,
 • kierowcy autobusów,
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • operatorzy obrabiarek skrawających,
 • spawacze,
 • pielęgniarki i położne,
 • samodzielni księgowi.

Do przyczyn tej sytuacji zalicza się:

 • dynamiczny rozwój branż,
 • zmiany demograficzne,
 • brak kształcenia w zawodzie,
 • niespełnianie wymagań pracodawców,
 • nieodpowiadające pracownikom warunki pracy.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Wielu ekspertów twierdzi, że ratunkiem dla polskiego rynku pracy i zbliżających się problemów demograficznych może być zatrudnianie imigrantów. Większość w Polsce stanowią Ukraińcy, którzy przed atakiem Rosji na ich kraj przyjeżdżali do Polski przede wszystkim w celach zarobkowych. Obecnie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej. 

Jak podaje raport "Barometr zawodów", "część deficytów w dalszym ciągu będzie równoważona przez napływ cudzoziemców. Jednak w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej zmienia się struktura i charakter migracji, a co za tym idzie, podaż potencjalnych pracowników. Po pierwsze w przypadku obywateli Ukrainy są to obecnie częściej kobiety niż mężczyźni. Po drugie, coraz większą grupę stanowią migranci z krajów bliskiego i dalekiego wschodu: Indii, Turcji czy Uzbekistanu".

Jakie zawody wybierają Ukraińcy w Polsce?

Ze względu na wojnę wprowadzona została specustawę, która zezwala na łatwiejsze zatrudnianie cudzoziemców – przez oświadczenie o powierzeniu wykonania pracy.

Jak podaje MRiPS, w pierwszej połowie 2022 r. w powiatowych urzędach pracy złożono 496,82 tys. tego typu oświadczeń. Według danych na 9 sierpnia 2022 roku 29,3 tys. Ukraińców podjęło pracę jako kierowcy samochodów ciężarowych, 9,8 tys. jako kierowcy samochodów osobowych i dostawczych. 31,7 tys. jako kucharze, 26,6 tys. jako pracownicy wykonujący prace proste, 13,5 tys. jako murarze, 14,3 tys. jako pomoce oraz sprzątaczki biurowe i hotelowe, 34,8 tys. jako ręczni pakowacze i znakowacze, 28,6 tys. zatrudniło się przy przeładunku towarów, 24 tys. przy pracach prostych w budownictwie, a 63,2 tys. w przemyśle.

Szeroką grupę zatrudnionych stanowili również betoniarze, zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, elektrycy budowlani, kontrolerzy procesów przemysłowych, malarze budowlani, masarze i robotnicy w przetwórstwie ryb, monterzy, operatorzy maszyn i tynkarze.

Zdaniem ekspertów cytowanych między innymi przez money.pl większość Ukraińców zamierza wrócić do swojego kraju po zakończeniu wojny. Z kolei "Barometr Polskiego Rynku Pracy" podaje, że 84 proc. osób mieszkających w przygranicznych miejscowościach spędza w Polsce maksymalnie 6 miesięcy, czyli tyle, na ile pozwalała uproszczona procedura zatrudniania. Więcej niż pół roku spędza u nas zaledwie 16 % z tych osób. Oznacza to, że większość nie zatrudnia się na stałe, więc ciężko jest wypełnić rosnące na polskim rynku pracy luki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sigrid Gombert/Getty Images

Pozostałe wiadomości