Newsy

Galerie handlowe zamknięte w całej Polsce. Które sklepy będą otwarte?

Newsy

Hispanolistic/Getty Images

Od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce mają obowiązywać rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Przez trzy tygodnie ograniczona będzie m.in. działalność galerii handlowych. Jakie zatem sklepy będą otwarte, a jakie zamknięte?

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń spowodowanych głównie brytyjską odmianą koronawirusa rząd zadecydował się rozszerzyć obostrzenia dotyczące czterech województw na całą Polskę. Zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od soboty 20 marca i mają potrwać do 9 kwietnia.

Lockdown w Polsce. Jakie sklepy będą otwarte?

Nowe obostrzenia oznaczają, że ograniczona będzie m.in. działalność galerii handlowych w całej Polsce. Otwarte pozostaną jednak sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, czy sklepy z artykułami budowlanymi. W galeriach będą mogły też działać zakłady fryzjerskie i optyczne, placówki bankowe i pralnie.

Jakie jeszcze ograniczenia wprowadzono? Nieczynne będą kina, baseny, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie.

Lockdown w Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?

Oprócz ograniczenia działania galerii handlowych rząd postanowił zamknąć w całym kraju hotele (poza robotniczymi). Mimo obostrzeń hotelarze będą mogli jednak świadczyć noclegi dla gości w ramach podróży służbowych. Wcześniej, poza województwami pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubuskim, hotele mogły przyjmować gości do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych.

Także od soboty nie będą działały teatry, muzea, galerie sztuki. Możliwa jednak będzie organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Zamknięte będą kina. Zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury.

Równocześnie na ten okres zawieszono działalność basenów, z wyjątkiem basenów znajdujących się w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej. Nie będą działać sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna. Nie będzie można również korzystać ze stoków narciarskich, klubów fitness i siłowni oraz obiektów sportowych. Te ostatnie będą mogły działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Również ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach I-III – będą uczyć się zdalnie. Rząd zaleca także pracę online, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zaapelowano też o ograniczenie w czasie najbliższych świąt kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny i ewentualnie przełożenie spotkania na inny, bardziej bezpieczny czas.

W całym kraju do 28 marca obowiązuje ponadto zakaz organizacji m.in. wesel, komunii i przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online.

Także do 28 marca w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Minister zdrowia przestrzegł w środę, że jeśli rozszerzenie obostrzeń nie spowolni trzeciej fali, kolejnym krokiem będzie całkowity lockdown.

- Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko - oświadczył Niedzielski.

Zobacz także: Minister zdrowia: Najbliższe tygodnie będą bardzo ciężkie dla polskiego systemu opieki zdrowotnej:

>>> Zobacz także:

Viola Kołakowska nie wierzy w chorobę Andrzeja Piasecznego. "Kiepski aktor z ciebie"

Odwołanie zabiegu kosztowało panią Esterę życie. "Nie można tak postępować z człowiekiem"

W zeszłym roku było najmniej urodzeń od 15 lat. "Kobiet, które mogą mieć dzieci, będzie coraz mniej"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości