Newsy

Nasz sąsiad zmienia zasady wjazdu od 5 lipca. To duże utrudnienie dla podróżujących

Newsy

Projekt bez tytułu - 2021-07-05T130739.513.png

Wakacje w pełni i wiele osób planuje podróż lub właśnie wyruszyło na odpoczynek. Ci, którzy planowali wyjechać na Litwę, albo przejechać przez jej terytorium, muszą spełnić jednak nowe wymagania. Wszystko związane jest z siejącą strach nową mutacją koronawirusa, czyli Deltą.

Wjazd na Litwę - jakie obowiązują zasady przy przekraczaniu granicy?

Litwa od 5 lipca 2021 r. wprowadza nakaz wykonania testu i okazania negatywnego wyniku przy przekraczaniu granicy. Zasada ta oczywiście nie obowiązuje osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców, ale muszą oni posiadać unijny certyfikat covidowy. Z powyższych obostrzeń są zwolnione także dzieci poniżej 7. roku życia.

Restrykcje zostały wprowadzone dla wszystkich turystów, w tym oczywiście Polaków. Polska jednak ze względu na to, że jest w strefie zielonej, ma mniej obostrzeń niż kraje, w których jest pomarańczowa lub czerwona strefa.

Ci turyści, którzy przyjeżdżają z pomarańczowej strefy, oprócz okazania negatywnego testu w czasie przyjazdu, muszą również wykonać test po przyjeździe na Litwę. Osoby, które z kolei przyjeżdżają z czerwonej strefy, dodatkowo muszą mieć na uwadze to, że będą poddane samoizolacji.

Jakie dokumenty należy mieć, żeby przekroczyć granicę z Litwą?

W momencie wjazdu na Litwę ze wszystkich państw nadal należy posiadać wypełnioną ankietę Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, która dostępna jest w Internecie również w języku angielskim pod adresem https://nvsc.lrv.lt/en/.

Nowe obostrzenia wywołane są przede wszystkim lękiem o rozprzestrzenienie się nowego wariantu koronawirusa, tzw. Delty. W ostatnich dniach na Litwie odnotowano wzrost zachorowań i postanowiono powrócić do restrykcji. Dwa tygodnie temu 9 krajów, w tym Polska, były zwolnione z testów przed wjazdem na Litwę, teraz jednak podwyższono standardy w trosce o dobro zarówno przyjeżdżających, jak i mieszkańców Litwy.

Zobacz także:

Na COVID-19 umierają ci, którzy nie byli zaszczepieni. "Większości śmierci można było uniknąć"

Portugalia walczy z kolejną falą pandemii. Rząd wprowadza godzinę policyjną

Czy jednodawkowa szczepionka chroni przed wariantem Delta? Naukowcy z Johnson&Johnson przeprowadzili badania

Obejrzyj również: Od dziś drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 można będzie przyjąć w dowolnym punkcie szczepień w Polsce

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Pozostałe wiadomości