Newsy

Literacka Nagroda Nobla 2022 przyznana. Laureatką Annie Ernaux

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
książki

Nagroda Nobla 2022 za wybitne dzieło literackie została przyznana już po raz 119. Otrzymała ją Annie Ernaux. Co wiemy o tej pisarce? Jak wygląda jej dorobek literacki? Sprawdź, kto jeszcze znalazł się na liście faworytów?

Przez 121 lat cztery razy nagrodę otrzymały dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie otrzymał jej nikt. Wśród 118 nagrodzonych pisarzy było 16 kobiet.

Literacka Nagroda Nobla 2022 dla Annie Ernaux

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymuje się za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”, a laureatów wybiera niezależna Akademia Szwedzka. W 2022 r., 119. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Annie Ernaux - prozaiczka, feministka i jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich.

Annie Ernaux - biografia, tytuły książek

Annie Ernaux (z domu Duchesne) urodziła się w 1940 r. i wychowała w robotniczej dzielnicy miasteczka Yvetot we Francji (Normandii). Rzeczywistość, w jakiej dorastała, znacząco wpłynęła na nią i jej twórczość.

Studiowała literaturę współczesną na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Po ukończeniu studiów cały czas pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Uczyła w gimnazjach i liceach, a później w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość. W 1964 roku zawarła związek małżeński z Philippe’a Ernaux, który zakończył się po 21 latach.

Annie Ernaux jest autorką licznych krótkich, oszczędnych w stylu, autobiograficznych powieści, w których nie brak otwartych analiz ludzkich emocji. Często pojawiają się w nich silne motywy feministyczne. Zadebiutowała w 1974 roku autobiograficzną powieścią "Les Armoires vides" opowiadającej o studentce z klasy niższej, która poddała się zabiegowi aborcji. Kolejna jej powieść "Ce qu'ils disent ou rien" to wnikliwe obserwacje życia kobiet. Przełomowym momentem w karierze pisarki były powieści "La place" i "Une femme" poświęcone życiu i śmierci jej rodziców. Wątki autobiograficzne przeplatała ze społecznymi i historycznymi.

W Polsce ukazały się jej dwie książki — w 1989 r. "Miejsce" (Państwowy Instytut Wydawniczy) oraz w 2022 r. — "Lata" (Czarne).

Literacka Nagroda Nobla 2022 - kto jeszcze miał szansę? Faworyci i ich dzieła

Nagroda im. Alfreda Nobla to najważniejsze wyróżnienie za wybitne osiągnięcia dla światowej nauki, literatury, ekonomii oraz pokoju. Już samo znalezienie się w gronie faworytów to wielkie wyróżnienie. Jeśli chodzi o Literacką Nagrodę Nobla, w 2022 r., prócz Annie Ernaux, najczęściej przedstawianymi faworytami bukmacherów i krytyków literackich z całego świata byli: Michel Houellebecq, Salman Rushdie, Ngũgĩ wa Thiong’o i Salim Bakarat.

Michel Houellebecq to francuski autor esejów, tomów wierszy, ale głównie powieści, które stanowią radykalną krytykę współczesnej cywilizacji. Wśród głośniejszych jego tytułów znajdują się m.in.: "Cząstki elementarne", "Serotonina" czy najnowsza pozycja "Unicestwianie". Niektórzy krytycy są zgodni, że nagrodą mógłby wreszcie zostać uhonorowany Salman Rushdie, weteran rankingów noblowskich od lat obłożony fatwą za "Szatańskie wersety". W gronie faworytów wymieniany był również wybitny kenijskiegi pisarz Ngũgĩ wa Thiong’o, którego dorobek obejmuje powieści, sztuki, eseje, opowiadania, prace naukowe, krytykę literacką, a nawet książki dla dzieci. W Polsce wydano między innymi jego "Chmury i Łzy" oraz "Ziarno Pszeniczne". Kolejnym faworytem był kurdyjsko-syryjski pisarz i poeta Salim Bakarat. Uważany jest za jednego z najbardziej innowacyjnych poetów i powieściopisarzy tworzących w języku arabskim. Jego prace przybliżają głównie kulturę kurdyjską, ale też arabską, asyryjską, ormiańską, czerkieską i jazydzką.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Maryna Terletska/Getty Images

Pozostałe wiadomości