Newsy

Likwidacje OFE. Kiedy pieniądze trafią na konta IKE?

Newsy

Już od 1 stycznia będziemy mogli zdecydować, czy środki zgromadzone w OFE chcemy przenieść na IKE, czy do ZUS. Ustawa, która wejdzie w życie zakłada likwidację OFE, w których ok. 15,8 mln Polaków odłożyło ok. 162 mld zł. Środki zostaną przekazane z OFE do IKE 1 lipca 2020 roku.

Środki z OFE zostaną przekazane do IKE

Powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś same OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). Wszystkie oszczędności zgromadzone w OFE zostaną "automatycznie" przekazane na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone w SFIO przez TFI.

Wcześniejsza wypłata środków z IKE?

Oszczędności z IKE można wypłacić, ale trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jeżeli transfer pieniędzy nastąpi przed 60. rokiem życia musimy się liczyć z koniecznością zapłaty 19 proc. tzw. podatku Belki. Ponieważ oszczędności na IKE traktowane są jako prywatne, podlegają one pełnemu dziedziczeniu w razie śmierci oszczędzającego.

Wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego

Projekt przewiduje, że środki pochodzące z OFE i przekazane na IKE nie będą mogły zostać wypłacone przed osiągnięciem przez ubezpieczonego wieku emerytalnego (natomiast będą mogły być w tym czasie dziedziczone). W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że wynika z faktu, iż środki zgromadzone w OFE pochodzą ze składki emerytalnej i co do zasady mogą zostać wykorzystane wyłącznie w celu zabezpieczenia emerytalnego osoby ubezpieczonej.

Jeśli nie IKE - ZUS

Pieniądze będzie można tez przekazać bezpośrednio do ZUS. W przypadku takiej decyzji należy złożyć deklarację o przejściu do ZUS. Środki zostaną przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej (z wyłączeniem obligacji i bonów emitowanych przez Skarb Państwa), a ich wartość dopisana do kapitału na indywidualnym koncie w ZUS.

Przekazanie środków 1 lipca 2020 roku

Decyzję w tej sprawie będzie można podjąć od 1 stycznia 2020 r. do 28 lutego 2020 r. a transfer środków do IKE nastąpi 1 lipca przyszłego roku

powiedział PAP rzecznik prasowy resortu inwestycji i rozwoju Stanisław Krakowski.

15 procent opłaty przekształceniowej

Przede wszystkim wypłaty emerytur z IKE będą zwolnione z PIT. Projekt przewiduje jednak, że przeniesienie pieniędzy z OFE do IKE będzie podlegało 15 proc. tzw. opłacie przekształceniowej. Zdaniem autorów projektu ma być ona substytutem podatku dochodowego pobieranego od emerytur wypłacanych z FUS, jej wysokość odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur.

Autor: Bernadetta Jeleń

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Brand X

Pozostałe wiadomości