Liczba samobójstw wśród dzieci w Polsce rośnie. Nawet 7-latki próbowały targnąć się na własne życie

Autor:
Maria
Czarniecka
Źródło:
edziecko.pl

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że w 2022 roku ponad 2000 dzieci w Polsce próbowało targnąć się na swoje życie. 150 przypadków zakończyło się zgonem. Najmłodsze osoby były w przedziale wiekowym 7-12 lat. Aktywiści Fundacji GrowSpace skierowali petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki apelując o wprowadzenie programu prewencji oraz postwencji suicydalnej.

Samobójstwa dzieci w Polsce w 2022 roku

Fundacja GrowSpace wystosowała prośby do komend wojewódzkich i do Komendy Głównej Policji o dostęp do informacji publicznej. Tematem interesującym grupę była liczba prób samobójczych wśród młodych ludzi (do 18 roku życia) w 2022 roku. Wstępne informacje, które udało się zebrać fundacji na podstawie danych przesłanych przez wojewódzkie komendy są zatrważające. 2031 dzieci targnęło się na swoje życie. 150 z nich zmarło. Dla porównania w 2021 roku było 1496 dzieci i 127 zgonów.

Problemy nastolatków

Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak podaje portal edziecko.pl Komenda Główna Policji swoje dane ma podać 10 marca, jednak już teraz można powiedzieć o niechlubnym rekordzie i dramatycznej sytuacji wśród najmłodszych w kraju.

Najmłodsi mieli 7 lat

Pięć osób w województwie małopolskim oraz siedem w województwie dolnośląskim było w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat. Dwie osoby z tej grupy zmarły. Najczęstszymi powodami targnięcia się na własne życie wśród dzieci były: problemy rodzinne, prześladowania w szkole i zaburzenia psychiczne.

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja z apelem o wprowadzenie programu prewencji oraz postwencji suicydalnej. Można ją podpisać online klikając TUTAJ.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać? -> https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/pomoc-dla-osob-w-kryzysie-gdzie-i-jak-jej-szukac-telefony-adresy-wskazowki-6143773

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty

Pozostałe wiadomości