Newsy

Lekcje w szkołach zostają skrócone przez upały!

Newsy

Aktualizacja:
Słońce

Uwaga! W niektórych szkołach w Polsce lekcje zostają skrócone - w związku z upałami. Temperatury sięgają powyżej 30 stopni, co jest bardzo uciążliwe dla dzieci, jak i dla nauczycieli. Zajęcia w poszczególnych szkołach mogą zostać skrócone o 15 minut - taką decyzję podejmują dyrektorzy placówek - w zależności od tego, czy są w stanie zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do nauki.

Więcej: 

IMGW: ostrzeżenia przed upałem i burzami z gradem

Zgodnie z przepisami BHP, szkolne zajęcia mogą zostać zawieszone przy temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza o godz. 21 przez 2 dni. Warto jednak zaznaczyć, że przepisy nie precyzują postępowania w przypadku zbyt wysokich temperatur. Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej postanowiła wypowiedzieć się w tej sprawie:

Dyrektor może, za zgodą organu prowadzącego, zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie – wyjaśniła Anna Ostrowska.

Już dziś, dyrektor szkoły, jeżeli uzna, że ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo temperatura jest zbyt wysoka może albo skrócić zajęcia - i z tego, co wiem część szkół w porozumieniu z organem prowadzącym już to robi - bądź może ograniczyć, czy zawiesić zajęcia (...) Nie da się jednym zarządzeniem ministerstwa zdecydować, że w całym kraju należałoby zamykać szkoły - mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

MEN jednocześnie zaznaczyło, że:

Zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur.

Jeżeli zmienia się klimat na naszych oczach, to warto zastanowić się np. nad roletami. Z tego, co wiem, nie we wszystkich szkołach rolety są, a to najprostsza rzecz, która można by zrobić, bo nie jest aż tak kosztowna. Tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji - dodał Piontkowski.

Dyrektor wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor.

W których szkołach zajęcia zostają skrócone?

  • W I LO, V LO i XIV LO w Białymstoku i Szkole Podstawowej nr 4 w Białymstoku na oficjalnych stronach szkół pojawiły się komunikaty w sprawie skrócenia lekcji. Lekcje trwają po 30 minut.
  • Cieszyn - szkoła podstawowa nr 3 - tu również lekcje zostają skrócone do 30 minut, a przerwy - do 5 minut.
  • Szkoły podstawowe w Legionowie - m. in. 1, 2, 3 i 7.
  • Szkoły podstawowe nr 3, 137 i 206 w Łodzi.
  • Dyrektorzy czterech placówek w Poznaniu również zgłosili skrócone lekcje. Mowa o Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6, Szkole Podstawowej nr 85, Szkole Podstawowej nr 9 oraz Szkole Podstawowej nr 18.
  • W szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Wodzisławskiego od jutra, wtorku, 11 czerwca, do piątku, 14 czerwca, lekcje również zostają skrócone.
  • Szkoła Podstawowa w Bezrzeczu również skróciła zajęcia.

W razie wątpliwości dopytajcie wasze dzieci, czy w szkole nie pojawiła się informacja o skróconych lekcjach w związku z upałami. Wszelkich informacji możecie szukać również w Librusie.

Koniec roku szkolnego - szybciej niż zwykle

Przypomnijmy, w tym roku zajęcia szkolne kończą się wcześniej niż zwykle. Zakończenie roku szkolnego 2019 będzie miało miejsce w środę - 19 czerwca - mimo że początkowa data została wyznaczona na 21 czerwca - w piątek - dzień po Bożym Ciele (20 czerwca).

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości