Newsy

Leki na mukowiscydozę będą refundowane. Kiedy trafią do pacjentów?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
abczdrowie.pl
fiolka z lekami

Jest nowa lista leków refundowanych. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia znalazły się na niej m.in. farmaceutyki stosowane w leczeniu mukowiscydozy, pierwotnej hiperoksalurii typu 1 oraz w dystrofii mięśniowej Duchenne'a. Kiedy zacznie obowiązywać?

Leki na mukowiscydozę będą refundowane

1 marca zmieni się lista reków refundowanych. Resort zdrowia wysłuchał głosów pacjentów i umieścił na niej środki stosowane w leczeniu mukowiscydozy.

- Ostatnio udało nam się zakończyć negocjacje z firmą, która jest właścicielem właściwie wszystkich leków wykorzystywanych w mukowiscydozie (...) Ma jedyne leki przyczynowe w tej chorobie, pierwsze, które uzyskały rejestrację. Pierwsza rejestracja najnowszego leku, który jest najbardziej skuteczny, Kaftrio była w drugiej połowie 2020 roku. Teraz właśnie zakończyliśmy negocjacje. Dotyczyły całego zakresu portfolio firmy. Są to trzy technologie lekowe (Kaftrio, Orkambi i Symkevi) ukierunkowane w zależności od wieku i poszczególnych wskazań medycznych - wyjaśnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Lek będą dostępne od 1 marca i skorzysta z niej około tysiąca pacjentów. Terapię będzie prowadzić kilkanaście ośrodków w całej Polsce.

- Trzy ośrodki mają już umowę na terapię Kalydeco, pozostałe ośrodki będą zakontraktowane od początku marca. Myślę, że w terminie pilnym (około 1 maja) pozostałe ośrodki, które nie mają jeszcze umowy na ten zakres, będą mogły to udostępnić - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Nowa lista leków refundowanych od 1 marca. Jakie preparaty znalazły się w wykazie?

Na zmianach skorzystają nie tylko pacjenci z mukowiscydozą, ale także osoby zmagające się z pierwotną hiperoksalurią typu 1 oraz dystrofią mięśniową Duchenne'a.

- Druga technologia, która jest w tym zakresie, to jest Oxlumo na leczenie chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1. To jest choroba ultrarzadka, finansowana z pierwszej listy technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności - zaznaczył wiceminister.

Natomiast chorzy na dystrofię mięśniową Duchenne'a od drugiego roku życia i z wagą powyżej 12 kg zyskają dostęp do terapii (Translarna +ataluren), która choć dobrze znana, nie podlegała wcześniej refundacji.

- Widzimy, że jest istotna efektywność tego leku, wydłużająca o pięć lat czas normalnego funkcjonowania, chodzenia. Ta choroba postępuje i w młodym wieku osoby umierają. To pierwsza terapia zarejestrowana w chorobie Duchenne'a.[...] - podkreślił Maciej Miłkowski.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: abczdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tetra Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości