Newsy

Syn Andrzeja Sapkowskiego, Krzysztof Sapkowski, nie żyje. Gdyby nie on, nie powstałby "Wiedźmin"

Newsy

Fot. Materiały prasowe

Krzysztof Sapkowski, syn Andrzeja Sapkowskiego, nie żyje. Krzysztof był jedynym dzieckiem Andrzeja Sapkowskiego z jego pierwszego małżeństwa. W rozmowie z "Nową Fantastyką" Sapkowski wyznał kiedyś, że to właśnie jego syn - Krzysztof - namówił go do napisania "Wiedźmina".

Krzysztof Sapkowski, syn Andrzeja Sapkowskiego, nie żyje. Krzysztof był jedynym dzieckiem Andrzeja Sapkowskiego z jego pierwszego małżeństwa. O śmierci syna Andrzeja Sapkowskiego dowiedzieliśmy się z miesięcznika "Nowa Fantastyka":

W najnowszym numerze "Nowej Fantastyki", który właśnie trafił do sprzedaży, wiele osób może być nieco zaskoczonych, gdy przeczyta "In Memoriam" o Maciusiu Parowskim. Chodzi o tekst Andrzeja Sapkowskiego. Wiele osób może zaskoczyć czarna ramka na pierwszej stronie pisma, którą tu przeklejam. Oto kontekst: Tak się złożyło, że po śmierci Maćka to mnie przypadło skontaktować się z Andrzejem Sapkowskim w sprawie krótkiego wspomnienia, które zamieścilibyśmy w "NF". AS się zgodził, po kilku dniach otrzymaliśmy tekst. Bardzo ciepły. Zawierający jednak w sobie także to: "Czerwiec 2019. Maćka zabrakło. I mojego syna zabrakło."

Andrzej Sapkowski tak kiedyś w rozmowie z "Nową Fantastyką" opowiedział o powstaniu "Wiedźmina". Okazuje się, że kultowa saga powstała dzięki jego synowi - Krzysztofowi - który namówił go do napisania tej książki:

Po kilkukrotnym przeczytaniu, by upewnić się, że oczy nas nie mylą, potwierdziliśmy - w odstępie kilku dni od śmierci Maćka zmarł Krzysztof Sapkowski, syn Andrzeja. I wtedy przypomnieliśmy sobie słowa samego ASa o genezie "Wiedźmina": "chciałem zrobić przyjemność mojemu synowi, który jest zagorzałym miłośnikiem tego typu literatury i stałym czytelnikiem waszego pisma [Fantastyka]. Zapytał mnie kiedyś: >Dlaczego nie napiszesz czegoś takiego?<. >Nie ma problemu, powiedziałem, napiszę<. No i tak powstał Wiedźmin. Zresztą właśnie od syna dowiedziałem się o waszym konkursie i jego warunkach."

Zobacz też:

Henry Cavill. Był Supermanem, teraz będzie Wiedźminem

Saga o wiedźminie to cykl książkowy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii.

W skład cyklu wchodzą powieści:

 • Krew elfów
 • Czas pogardy
 • Chrzest ognia
 • Wieża Jaskółki
 • Pani Jeziora.

  Fot. Materiały prasowe

  Autor: Filip Yak

  Pozostałe wiadomości