Syn Andrzeja Sapkowskiego, Krzysztof Sapkowski, nie żyje. Gdyby nie on, nie powstałby "Wiedźmin"

Newsy

Fot. Materiały prasowe

Krzysztof Sapkowski, syn Andrzeja Sapkowskiego, nie żyje. Krzysztof był jedynym dzieckiem Andrzeja Sapkowskiego z jego pierwszego małżeństwa. W rozmowie z "Nową Fantastyką" Sapkowski wyznał kiedyś, że to właśnie jego syn - Krzysztof - namówił go do napisania "Wiedźmina".

Krzysztof Sapkowski, syn Andrzeja Sapkowskiego, nie żyje. Krzysztof był jedynym dzieckiem Andrzeja Sapkowskiego z jego pierwszego małżeństwa. O śmierci syna Andrzeja Sapkowskiego dowiedzieliśmy się z miesięcznika "Nowa Fantastyka":

W najnowszym numerze "Nowej Fantastyki", który właśnie trafił do sprzedaży, wiele osób może być nieco zaskoczonych, gdy przeczyta "In Memoriam" o Maciusiu Parowskim. Chodzi o tekst Andrzeja Sapkowskiego. Wiele osób może zaskoczyć czarna ramka na pierwszej stronie pisma, którą tu przeklejam. Oto kontekst: Tak się złożyło, że po śmierci Maćka to mnie przypadło skontaktować się z Andrzejem Sapkowskim w sprawie krótkiego wspomnienia, które zamieścilibyśmy w "NF". AS się zgodził, po kilku dniach otrzymaliśmy tekst. Bardzo ciepły. Zawierający jednak w sobie także to: "Czerwiec 2019. Maćka zabrakło. I mojego syna zabrakło."

Andrzej Sapkowski tak kiedyś w rozmowie z "Nową Fantastyką" opowiedział o powstaniu "Wiedźmina". Okazuje się, że kultowa saga powstała dzięki jego synowi - Krzysztofowi - który namówił go do napisania tej książki:

Po kilkukrotnym przeczytaniu, by upewnić się, że oczy nas nie mylą, potwierdziliśmy - w odstępie kilku dni od śmierci Maćka zmarł Krzysztof Sapkowski, syn Andrzeja. I wtedy przypomnieliśmy sobie słowa samego ASa o genezie "Wiedźmina": "chciałem zrobić przyjemność mojemu synowi, który jest zagorzałym miłośnikiem tego typu literatury i stałym czytelnikiem waszego pisma [Fantastyka]. Zapytał mnie kiedyś: >Dlaczego nie napiszesz czegoś takiego?<. >Nie ma problemu, powiedziałem, napiszę<. No i tak powstał Wiedźmin. Zresztą właśnie od syna dowiedziałem się o waszym konkursie i jego warunkach."

Zobacz też:

Henry Cavill. Był Supermanem, teraz będzie Wiedźminem

Saga o wiedźminie to cykl książkowy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii.

W skład cyklu wchodzą powieści:

  • Krew elfów
  • Czas pogardy
  • Chrzest ognia
  • Wieża Jaskółki
  • Pani Jeziora.

    Fot. Materiały prasowe

    Autor: Filip Yak