Newsy

Nie żyje Krzysztof Kowalewski. Wybitny aktor miał 83 lata

Newsy

Dzien Dobry TVNKamil Piklikiewicz/East News

Krzysztof Kowalewski nie żyje. O śmierci jednego z najwybitniejszych polskich aktorów znanego choćby z "Misia" czy "Nic śmiesznego" poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Jan Hartman. Artysta odszedł w wieku 83 lat.

Krzysztof Kowalewski nie żyje

Informację o śmierci aktora potwierdził PAP dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie Maciej Englert.

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku. Jest absolwentem warszawskiej PWST. Jest synem znanej przedwojennej aktorki Elżbiety Kowalewskiej. Zagrał około 100 ról filmowych w polskich filmach i serialach.

O śmierci aktora jako pierwszy w mediach społecznościowych napisał Jan Hartman. Socjolog pożegnał artystę we wzruszających słowach: "Dobranoc, panie Sułku. Wspaniały facet, twardy, ocalony z Zagłady".

Krzysztof Kowalewski - najważniejsze role

Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 r. niewielką rolą w "Krzyżakach" w reżyserii Aleksandra Forda. Aktor zdobył również uznanie publiczności za rolę Zagłoby w ekranizacji "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999).

Największą popularność przyniosły mu jednak postacie komediowe. Wystąpił m.in. w filmach: "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" (1978), "Miś" (1980), "Rodzina Leśniewskich" (1980), "Wyjście awaryjne"(1982), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Nowy Jork - czwarta rano"(1988), "Rozmowy kontrolowane"(1991), "Nic śmiesznego"(1995), a ostatnio - w filmie "Ryś" Stanisława Tyma (2007) i "Sercu na dłoni" (2008, reż. Krzysztof Zanussi).

Kowalewski jest również znany słuchaczom radiowym jako Pan Sułek w satyrycznym słuchowisku radiowym autorstwa Jacka Janczarskiego pt. "Kocham Pana, Panie Sułku".

Artysta, pytany w jednym z wywiadów, o najważniejszą cechę w zawodzie aktora odparł: "talent to jest coś, z czym się człowiek rodzi, albo nie. Załóżmy, że mówimy o aktorze utalentowanym. Wtedy niewątpliwie równolegle z talentem idzie pracowitość. Jeśli nie ma pracowitości, precyzji, to na dłuższą metę niewiele można osiągnąć".

Artystyczna rodzina Kowalewskich

Zobacz także:

Natalia Dawidowska przechodzi chemioterapię. "Jestem bardzo słaba oraz niezdolna do jakiejkolwiek pracy"

Nie żyje Christopher Plummer. Laureat Oscara miał 91 lat

Sir Tom Moore nie żyje. 100-letni brytyjski bohater narodowy przegrał walkę z koronawirusem

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości