Newsy

Nie żyje Krzysztof Gradowski. "Jego 'Akademię Pana Kleksa' ogląda już kolejne pokolenie młodych widzów"

Newsy

alexandarilich/Getty Images

Nie żyje scenarzysta i reżyser Krzysztof Gradowski - poinformował Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Twórca filmu "Akademia Pana Kleksa" zmarł w wieku 77 lat.

Krzysztof Gradowski zmarł w wieku 77 lat

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS opublikowało na Facebooku wpis z informacją o śmierci Krzysztofa Gradowskiego.

- We wtorek zmarł Krzysztof Gradowski, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych. Jak mówił w jednym z wywiadów, rzadko oglądał swoje filmy. Na szczęście nigdy nie brakowało mu widzów. Jego "Akademię Pana Kleksa" ogląda już kolejne pokolenie młodych widzów - czytamy w komunikacie.

Krzysztof Gradowski twórca "Akademii Pana Kleksa"

Krzysztof Gradowski napisał scenariusz i wyreżyserował: "Akademię Pana Kleksa" (1983), "Podróże Pana Kleksa" (1985), "Pan Kleks w kosmosie" (1988) oraz "Tryumf Pana Kleksa" (2001). To właśnie za sprawą tych produkcji stał się znany.

- Sięgnięcie po "Akademię Pana Kleksa" (1983) okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Dziesięcioletni Adaś Niezgódka oraz jego kompani, rozpoczynający edukację w tytułowej Akademii, w której spotyka ich wiele przygód i zabawnych sytuacji, szybko stali się ulubieńcami dziecięcej widowni, a ich nauczyciel - prawdziwym autorytetem. A to dzięki niezwykle sprawnej realizacji, świetnym zdjęciom Zygmunta Samosiuka, trafionej obsadzie (Piotr Fronczewski jako Kleks okazał się fantastyczny) oraz dodatkowym, muzycznym atrakcjom: przebojowym piosenkom Andrzeja Korzyńskiego i... metalowego zespołu TSA oraz tekstom Brzechwy i Gradowskiego - czytamy na stronie Stowarzyszenie Filmów Polskich (SFP).

Krzysztof Gradowski - kim był?

Krzysztof Gradowski urodził się 26 czerwca 1943 r. w Krakowie. W 1967 r. otrzymał dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po ukończeniu studiów podjął pracę w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD), gdzie zrealizował szereg filmów podejmujących tematykę socjologii przestępczości, m.in. "Urodzeni w niedzielę", "Konsul i inni", "Obcym wstęp wzbroniony".

Był laureatem licznych nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. w Chicago, Moskwie, Kairze, Oberhausen, Gdyni, Tarnowie, Poznaniu i Krakowie. W latach 1991-1996 pełnił funkcję przewodniczącego Korporacji Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych.

Od 2006 r. był wiceprzewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2009 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 r. otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2020 r. otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

Zobacz wideo: Małgorzata Ostrowska: "Meluzyna" przez lata zyskała swoją osobowość

Zobacz także:

Koniec marzeń. Dwa gole Lewandowskiego nie pomogły i Polska odpada z Euro 2020

Wraca kwarantanna dla osób przybywających do Polski. "Pojawiają się nowe mutacje"

Delta Plus - kolejna odmiana koronawirusa SARS-CoV-2. Co o niej wiadomo?

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: SFP/PAP/tvn24.pl

Pozostałe wiadomości