Newsy

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy publicznie podparła się laską

Newsy

Autor:
Sylwia
Wołoch
Reporter:
Bartłomiej Niedzielski
Źródło:
PAP
Press Association/x-news

Królowa Elżbieta II używała laski jedynie w 2003 i 2004 roku, co spowodowane było operacją usunięcia chrząstki w prawym kolanie. Po tej sytuacji nigdy nie korzystała z niej publicznie. 12 października 2021 roku sytuacja ta uległa zmianie - królowa wsparła się o laskę po wyjściu z limuzyny.

Królowa Elżbieta II podpierająca się laską

Brytyjska królowa Elżbieta II, idąc we wtorek do Opactwa Westminsterskiego, podpierała się laską. Jak zauważają brytyjskie media, to pierwszy raz, gdy monarchini była publicznie widziana z laską, z wyjątkiem krótkiego okresu po operacji. Elżbieta II używała laski już w 2003 i 2004 r., ale wtedy było to spowodowane przebytą operacją usunięcia chrząstki w prawym kolanie i po zakończeniu rekonwalescencji już z niej nie korzystała. We wtorek 95-letnia monarchini po wyjściu z limuzyny przed Opactwem Westminsterskim wspomagała się laską i tak samo było, gdy wracała z nabożeństwa. Ponadto nie weszła do opactwa głównymi drzwiami od strony zachodniej, lecz bocznymi, skąd miała bliżej na swoje miejsce.

Królowa Elżbieta II wspierająca się o laskę przed Opactwem Westministerskim

Pałac Buckingham nie odniósł się do tych zmian, ale - jak sugerują brytyjskie media - wprowadzono je raczej dla wygody królowej niż z powodu jakichś problemów, bo monarchini poruszała się sprawnie. Przypominają, że to nie są jedyne zmiany w ostatnich latach mające na względzie wygodę królowej - w 2016 r. udając się, aby wygłosić w parlamencie mowę tronową, użyła windy, a nie schodów, od tego samego roku nie nosi też już ciężkiej imperialnej korony, która w trakcie mowy leży na czerwono-złotej aksamitnej poduszce. We wtorek w Opactwie Westminsterskim Elżbieta II brała udział w nabożeństwie z okazji stulecia Royal British Legion, organizacji charytatywnej wspierającej weteranów sił zbrojnych. Towarzyszyła jej córka, księżniczka Anna.

Zobacz video: Królowa Elżbieta II wybiera się do Balmoral. Chce przeżyć żałobę po mężu w samotności

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Reporter: Bartłomiej Niedzielski

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Press Association/x-news

Pozostałe wiadomości