Newsy

Wieści z Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II i książę Filip zaszczepieni przeciwko COVID-19

Newsy

W mediach pojawiła się informacja, że królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Niektórzy domniemali, że to fake news. Prosto z Londynu Anna Senkara rozwiała tę wątpliwość.

- To nie jest żaden fake news. To jest prawda. Pałac Buckingham ogłosił, że królowa Elżbieta II i jej małżonek książę Filip w sobotę (9.11) przyjęli pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 – rozpoczęła Anna Senkara.

- Jest to absolutnie historyczny moment. Dlatego że dotychczas mówiło się, że królowa być może się zaszczepi. Pozostawało to w fazie spekulacji, a teraz to oficjalnie potwierdzono. I to w dodatku na życzenie samej monarchini. Tutaj królowa ewidentnie chciała podkreślić, jaką drogą idzie i dać przykład swoim poddanym – dodała.

Królowa Elżbieta i książę Filip zaszczepili się przeciwko COVID-19

Anna Senkara oznajmiła, że królowa Elżbieta II przyjęła szczepionkę w Windsorze od swojego lekarza. Natomiast nie podano do informacji publicznej, którą dokładnie. Obecnie w Wielkiej Brytanii zatwierdzone są trzy szczepionki: AstraZeneca, Pfizer i Moderna.

- Szczepienia Moderną jeszcze nie ruszyły, więc to była, któraś z tych pierwszych dwóch. Następną dawkę królowa przyjmie w ciągu najbliższych 12 tygodni - dodała.

- To nie jest pierwszy raz, gdy royalsi dokonują przełomu, jeśli chodzi o zdrowie i medycynę. Dlatego że królowa Victoria w połowie XIX wieku ogłosiła publicznie, że wdychała chloroform na znieczulenie podczas porodu, czy też Elżbieta II w połowie XX wieku ogłosiła, że zaszczepiła księżniczkę Annę i księcia Karola na polio - dopowiedziała.

Następnie dziennikarka zaznaczyła, że szczepienie najstarszych członków rodziny królewskiej ma symboliczny wymiar. Przypomniała, że do Pałacu Buckingham wcześniej zapukał koronawirus. – Przeszli go następcy tronu: zarówno książę Karol, jak i jego syn książę William. Tutaj ostał się tylko książę George – wspomniała.

Elżbieta II nie zapomniała o poddanych

Elżbieta II w 2021 roku skończy 95 lat, a książę Filip 100. W praktyce oznacza to, że para królewska należy do grupy największego ryzyka. Dlatego od początku pandemii przebywają w Windsorze.

– Nie zmienia to jednak faktu, że królowa jest bardzo aktywna. Wspiera swoich poddanych. Przerzuciła się na audiencje online. W jednym z pandemicznych przemówień cytowała słowa piosenki z II wojny światowej - "jeszcze kiedyś się spotkamy". To było bardzo wzruszające – tłumaczyła Senkara.

Ponadto tuż przed świętami również wygłosiła przejmujące orędzie. – Powiedziała wówczas, że "wszyscy jesteśmy w tym razem" – oznajmiła.

Dziennikarka przypomniała też, że kilka miesięcy temu Elżbieta II wyciągnęła dłoń do premiera Wielkiej Brytanii, gdy ten opuszczał szpital.

– Boris Johnson po przejściu koronawirusa próbował wrócić do formy. Biegał po okolicznych parkach i zaczepiali go mieszkańcy. Wtedy królowa powiedziała: "Boris Pałac Buckingham stoi pusty. Idź, pobiegaj w moich ogrodach". I tak też się stało – zaznaczyła Senkara.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii

Na koniec reporterka oświadczyła, że Brytyjczycy szczepią się w błyskawicznym tempie.

Do tej pory zaszczepiło się już 2,5 mln Brytyjczyków. To ludzie, którzy są co najmniej po pierwszej dawce. Także Wielka Brytania utrzymuje się w czołówce światowej, jeśli chodzi o szczepienia. Niestety to samo tyczy się ilości zakażeń. W niektórych dzielnicach Londynu nawet 1 osoba na 16 jest zakażona koronawirusem – podsumowała.

Obecnie w Wielkiej Brytanii obowiązuje trzeci lockdown.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Wstrząs anafilaktyczny jedną z postaw do odszkodowania po przyjęciu szczepionki COVID-19. Jakie warunki jeszcze trzeba spełnić?

Niepokojące zdjęcie z Karkonoskiego Parku Narodowego. "W takich warunkach ludzki mózg traci orientację"

300 gości w hotelu i turniej szachowy. Prokuratura odmawia wszczęcia dochodzenia

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości