Newsy

W jednym z krakowskich szpitali powstało kino dla chorych dzieci. "One potrzebują trochę normalności"

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Marcin Sawicki
Impact Day w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie
Dzień Dobry TVNImpact Day w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstało kino. Ta rozrywka ma wspierać najmłodszych w dochodzeniu do zdrowia. Z jakich środków powstało? Jakie filmy są w nim wyświetlane? Zobaczcie.

Kino dla dzieci w szpitalu

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie po remoncie pojawił się ponownie projektor i w ten sposób wróciło kino dla podopiecznych placówki. Marcin Sawicki pojawił się na miejscu z kamerą Dzień Dobry TVN.

- Jest to rozrywka, jest to normalna rzecz, która występuje w życiu. Szpital jest szczególnym miejscem, gdzie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że trafiają tu dzieci chore, ale żeby zdrowieć, potrzebują trochę normalności. To kino myślę, że może im to dostarczyć - tłumaczył prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek.

Kino cieszy się zainteresowaniem najmłodszych. Puszczane są w nich przede wszystkim bajki. Jednak na tej sali kinowej odbywają się także zajęcia ze studentami czy inne spotkania.

Jak powstawało kino?

Powstanie kina w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym było dużym wyzwaniem dla jego twórców. Zostało zrealizowane tak, aby doznania były dokładnie takie, jak w tradycyjnych salach kinowych. Potrzeba było zorganizowania wielu akcji charytatywnych i wsparcia osób dobrej woli, bo takie wyposażenie kosztuje tyle, co średniej klasy samochód.

- Czekamy aż się sytuacja epidemiczna poprawi, bo wtedy ściągniemy wszystkich darczyńców na takie wielkie otwarcie, huczne, a dzisiaj pierwszy raz próbujemy, startujemy i to będzie taka prapremiera - podkreślił Bartłomiej Pawlak z fundacji "O zdrowie dziecka".

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości