Newsy

Kotfin. Koronawirus wykryty u 13 gości weselnych, w tym u dziecka. Zakażonych może być więcej

Newsy

Peter Cade/Getty Images

U uczestników wesela w Kotfinie w powiecie przysuskim potwierdzono obecność koronawirusa. Wśród zakażonych jest dziecko w wieku przedszkolnym. Przebadano większość ze 130 gości, a wyniki wszystkich będą znane w najbliższy czwartek.

Koronawirus na weselu

Na weselu w Kotfinie w powiecie przysuskim bawiło się 6 czerwca 2020 r. ok. 130 osób – większość z nich, w tym młoda para, pochodziło z leżącego w województwie łódzkim powiatu opoczyńskiego. Gdy niedługo po imprezie zachorował jeden z gości, okazało się, że przyczyną choroby jest SARS-CoV-2 i zagrożeni zakażeniem są wszyscy weselnicy.

W sumie badaniami pod kątem koronawirusa objęliśmy 98 osób. Obecnie testowana jest ostatnia grupa – ostateczne wyniki uzyskamy w czwartek. Do tej pory zakażenie wykryto u 13 osób, w tym u jednego dziecka w wieku przedszkolnym, dlatego badania prowadzone są także w przedszkolu. Również ich wynik będzie w czwartek

– poinformowała we wtorek powiatowa inspektor sanitarna w Opocznie Marianna Rożej.

Koronawirus z powiecie opoczyńskim

W powiecie opoczyńskim od początku epidemii zanotowano 313 zakażonych osób, z czego wyzdrowiały 183 osoby. Zanotowano też 15 zgonów, byli to m.in pensjonariusze ewakuowanego po Wielkanocy domu pomocy społecznej w Drzewicy. Obecnie kwarantannie w powiecie opoczyńskim poddanych jest 607 osób.

Zrobiło się ciepło, zaczęły się towarzyskie spotkania, grillowanie, wesela, komunie – i to odbija się w statystykach zakażeń. W kwietniu w opoczyńskim nie mieliśmy żadnych przypadków koronawirusa. Niestety, mam wrażenie, że ominęliśmy etap pośredni w odchodzeniu od maksymalnej izolacji do całkowitego wyluzowania. Przypominam, że nadal należy nosić maseczki w sklepach, w zamkniętych miejscach publicznych, trzymać zalecany dystans 2 metrów, np. w kościele. Moim zdaniem to jeszcze nie jest czas na wesela na 130 osób, lepiej spotykać się w mniejszym gronie najbliższej rodziny

– podkreśliła Rożej.

>>> Zobacz także:

Wakacje 2020 - kolonie i obozy w dobie koronawirusa. "Trzeba realnie ocenić ryzyko"

Koronawirus. W żłobku w Radomiu rośnie liczba zakażonych dzieci

Wizyta u rodziców, którzy ze względu na wiek są w grupie ryzyka. Czy konieczna jest kwarantanna przed odwiedzinami?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości