Newsy

Szczepionka Pfizera może być podawana dzieciom od 12. roku życia. Wydano już zgodę

Newsy

Digital VisionImages By Tang Ming Tung/Getty Images

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na użycie w nagłych wypadkach szczepionki przeciw koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla dzieci od 12. roku życia. Do tej pory była ona była podawana nastolatkom, którzy ukończyli 16 lat. USA są drugim krajem, po Kanadzie, który dopuścił stosowanie tego preparatu dla osób od lat 12.

Szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci

Jest to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej, co w USA jest postrzegane jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do władz stanowych o natychmiastowe udostępnienie szczepionki młodym ludziom w wieku od 12. do 15. roku życia.

- Dzisiejsze działania pozwalają chronić młodszą populację przed COVID-19, przybliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii - oświadczyła pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock - Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich dostępnych danych, tak jak w przypadku wszystkich naszych zezwoleń na doraźne użycie szczepionek przeciwko COVID-19.

Eksperci w USA podkreślają, że większość dzieci z COVID-19 ma tylko łagodne objawy lub nie ma ich wcale, jednak nie są one pozbawione ryzyka poważnego zachorowania i nadal mogą rozprzestrzeniać wirusa. Notowane były ogniska, związane z wydarzeniami sportowymi i innymi zajęciami dla dzieci w tym przedziale wiekowym.

- Słyszę od pediatrów i ludzi ze społeczności medycznej, jakim darem niebios będzie to dla młodzieży, która ma ograniczenia w zakresie zajęć sportowych, klubów teatralnych i innych podobnych działań, w które powinna się angażować - powiedział dr William Gruber, czołowy naukowiec zajmujący się szczepionkami w firmie Pfizer.

Szczepienia w USA. FDA zatwierdziła szczepionkę Pfizera od 12. roku życia

Prawie 46 proc. ludzi w Stanach Zjednoczonych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki - wynika z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Preparat przyjęło prawie 2 mln osób w wieku 16 i 17 lat.

Według amerykańskich organów służby zdrowia od 1 marca 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. około 1,5 miliona młodych ludzi w wieku od 11 do 17 lat zachorowało na COVID-19.

Firmy Pfizer/BioNTech ogłosiły tydzień temu, że planują we wrześniu złożyć wniosek o pozwolenie na szczepienie w USA dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Złożenie wniosku o zezwolenie na szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mogłoby nastąpić "w czwartym kwartale" - zapowiadał szef firmy Pfizer Albert Bourla.

Zobacz wideo: Osoby z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności mają pierwszeństwo szczepienia

>>> Zobacz także:

Czego nie można robić po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19? Dr Karauda rozwiewa wątpliwości

Grzybica atakuje ozdrowieńców, ratunkiem jest usunięcie oka. Lekarze: "To koszmar w środku pandemii"

Pokonanie COVID-19 nie oznacza końca problemów ze zdrowiem. Co trzeci ozdrowieniec ma zmiany w płucach

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości