Newsy

4 lipca - amerykański Dzień Niepodległości w cieniu koronawirusa: "Niech każdy siebie zapyta, czy koniecznie musi tam być"

Newsy

Free-Photos/Pixabay

Nie na koncertach i w barach, ale w małym gronie na świeżym powietrzu. Przypadający 4 lipca Dzień Niepodległości Amerykanie tradycyjnie spędzają wspólnie - często przy grillu, na koncertach i spotkaniach w barach. Jednak w tym roku jego obchody będą wyglądały inaczej. Z powodu koronawirusa wiele wydarzeń odwołano, niektóre odbędą się tylko wirtualnie.

To będzie święto inne niż wszystkie. Zgodnie z zaleceniami epidemiologów najbezpieczniejszym sposobem na obchody jest spotkanie w małym gronie, najlepiej na świeżym powietrzu.

Stany Zjednoczone - Dzień Niepodległości 4 lipca

W gości dobrze jest też przynieść własny zestaw sztućców, a podczas wizyty twarz mieć zakrytą maseczką ochronną - doradzają eksperci. Kąpiel w basenie - o ile nie w tłumie - nie wiąże się z ryzykiem zakażenia. Naukowcy nie znaleźli dowodów, aby wirus rozprzestrzeniał się w wodzie. Wystrzegać należy się natomiast nadmiernej ilości alkoholu, gdyż może to prowadzić do mniejszej ostrożności epidemiologicznej.

Weekend 4-5 lipca to doskonałe warunki do transmisji wirusa

- przestrzega doktor Joshua Barocas z Boston University School of Medicine.

Przed narodowym świętem lokalne władze chcą uniknąć scenariusza z długiego weekendu z Memorial Day (Dnia Pamięci) 25 maja. Z podróżami i zgromadzeniami w tamte dni łączone są liczne nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W związku z tym w Dzień Niepodległości wiele tradycyjnych wydarzeń odwołano.

Niektóre odbędą się jedynie wirtualnie. Wśród nich jest popularny coroczny koncert sprzed budynku Kongresu. Został już nagrany wcześniej w innych lokalizacjach. Amerykanie będą mogli go odsłuchać w sobotę w swoich domach.

W narodowe święto w Waszyngtonie, tak jak co roku, odbędzie się natomiast ponad półgodzinny pokaz sztucznych ogni. Nad centrum Dystryktu Kolumbii, podobnie jak nad Bostonem, Nowym Jorkiem, Filadelfią i Baltimore, przelecieć mają wojskowe samoloty.

W centrum amerykańskiej stolicy spodziewane są tłumy. Władze planują rozdać nawet 300 tys. maseczek ochronnych, ale noszenie ich nie będzie wymagane. Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser prosi jednak, by zrezygnować z przyjazdu do centrum.

Niech każdy siebie zapyta, czy koniecznie musi tam być

- stwierdziła.

Koronawirus w USA - Dzień Niepodległości

Na dwa tygodnie przed Dniem Niepodległości w USA doszło do gwałtownych wzrostów wykrywanych zakażeń, szczególnie na południu kraju. Od wybuchu epidemii z powodu Covid-19 zmarło już blisko 130 tys. Amerykanów. Bezprecedensowy kryzys gospodarczy spowodował, że eksperci przywołują sytuację z czasów Wielkiego Kryzysu (1929-33), kiedy bezrobocie wynosiło ok. 25 proc. W czerwcu br. stopa bezrobocia w USA wynosiła 11,1 proc., a jeszcze w kwietniu - 14,7 proc.

4 lipca - Dzień Niepodległości USA

Tegoroczny Dzień Niepodległości przypada na okres najniższego poziomu poczucia dumy narodowej w historii 20-letnich badań Instytutu Gallupa. W tym roku 63 proc. obywateli USA jest "wyjątkowo" lub "bardzo dumnych" - podał w czerwcu ten ośrodek badania opinii społecznej. W ciągu 12 miesięcy odsetek ten spadł o 7 pkt proc.; najniższy jest wśród ludzi młodych.

Amerykanami, oprócz epidemii, wstrząsnęło ostatnio także zabójstwo przez policję pod koniec maja w Minneapolis Afroamerykanina George’a Floyda. Antyrasistowskie i antypolicyjne protesty objęły wszystkie większe miasta w kraju. Na sobotę w Waszyngtonie planowane są kolejne.

Policja z Seattle dokonała kilku aresztowań podczas zamieszek, do których doszło na terenie zlikwidowanej ostatnio "strefy autonomicznej". Zatrzymania były argumentowane atakiem na funkcjonariuszy policji, którzy zostali obrzuceni butelkami i kamieniami oraz ostrzelani fajerwerkami.

"Strefa autonomiczna" powstała na fali antyrasistowskich protestów po śmierci George’a Floyda. W ostatnich dniach teren został oczyszczony z polecenia burmistrza miasta Jenny Durkan. Obejrzyj materiał:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Po 53 latach małżeństwa zmarli na koronawirusa. W szpitalu trzymali się za ręce

Obowiązkowa szczepionka na koronawirusa? Jest odpowiedź wiceministra zdrowia

MTV Video Music Awards 2020 odbędzie się mimo pandemii. Co z publicznością?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Pozostałe wiadomości