Newsy

Co trzeci Polak chce obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Rzeczpospolita
Osoba, która się szczepi

Kwestia szczepień budzi spore kontrowersje. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że co trzeci Polak jest za wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19.

Polacy chcą obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" niemal połowa Polaków jest za dobrowolnością w kwestii szczepień (46,7 proc.). Za obowiązkiem szczepień jest co trzeci pytany ( 31,6 proc.). Sondaż pokazał, że przychylność wobec tego pomysłu rośnie wraz z wiekiem. W grupie od 60. lat w górę "za" jest między 43 a 49 proc. respondentów. 

Za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień opowiadają się najczęściej mieszkańcy średnich miejscowości (do 250 tys. mieszkańców), osoby uczące się i studiujące (51 proc.), w wieku pomiędzy 40 a 49 lat (38 proc.), ale też emeryci i renciści (ponad 40 proc.).

Dobrowolności w kwestii szczepień chcą przede wszystkim młodzi ludzie – aż 54 proc. (w grupie 18–29) i 78 proc. (w wieku 30–39 lat), a także sporo po pięćdziesiątce (56 proc.). Najwięcej – bo aż 65 proc. – to osoby prowadzące gospodarstwo domowe (niepracujące zawodowo), osoby bezrobotne (81 proc.) i bez dochodu (92 proc.) wskazujące jako główne źródło informacji internet, w tym media społecznościowe (największa grupa 53 proc.). W kwestii szczepień nie ma zdania zaledwie 2,5 proc. respondentów.

Co ciekawe, obowiązek szczepień wśród medyków, nauczycieli i służb mundurowych pozytywnie ocenia zaledwie 15,9 proc. ankietowanych. Zaledwie 3,3 proc. ankietowanych – popiera wprowadzenie obowiązkowego szczepienia dla zawodów medycznych. Tymczasem to najprawdopodobniej ta grupa od 1 marca będzie musiała być w pełni wyszczepiona.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Do tej pory w Polsce zaszczepiło się blisko 21 mln Polaków, najwięcej w grupie 60+. Ze względu na niskie wyszczepienie Polska jest jednym z trzech państw Europy, które notują najwyższą śmiertelność z powodu COCID-19. W pierwszy dzień świąt z powodu COVID-19 zmarły 62 osoby, natomiast z powodu współistnienia z innymi chorobami – 207 osób.

W ocenie prof. Andrzeja Horbana, doradcy premiera, omikron - nowy wariant koronawirusa, który został rozpoznany pod koniec listopada - spowoduje, że do szpitali trafi nawet milion Polaków. - Jeszcze nie skończyła się jedna fala pandemii, a już nakłada się na nią kolejna. W ciągu trzech do sześciu tygodni nowy wariant może stać się w Polsce dominujący. Zabraknie nawet stadionów – mówił w niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prof. Horban. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: SeventyFour/Getty Images

Pozostałe wiadomości