Newsy

Dzieci poniżej 12 lat będą szczepione przeciw COVID-19? Minister odpowiada

Newsy

Aktualizacja:
Digital VisionLuis Alvarez/Getty Images

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KPRM minister Adam Niedzielski odniósł się do tematu szczepień przeciw COVID-19 dzieci poniżej 12 roku życia. - Czekamy na wyniki badań. Mamy świadomość, że firma Pfizer jako pierwsza złożyła wniosek do EMA - powiedział szef resortu zdrowia. Czy planowane są szczepienia w szkołach?

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci

Niedzielski był pytany na konferencji w KPRM, czy w szkołach ruszą szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia.

- Czekamy na wyniki badań. Mamy świadomość, że firma Pfizer jako pierwsza złożyła wniosek do EMA, ale stosujemy bardzo konserwatywną politykę rządu. Absolutnie nie będziemy uprawiać eksperymentów. Jeżeli będzie decyzja o dopuszczeniu, to dopiero będziemy rozmawiali o wprowadzeniu szczepień dla tej grupy wiekowej - powiedział szef resortu zdrowia.

Z kolei szef KPRM, pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk podkreślił, że w wybranych szkołach, w których dyrektorzy się na to zgodzą, będą prowadzone szczepienia dzieci powyżej 12 lat. - Tylko że te decyzje podejmują indywidualnie placówki. Nad tym procesem czuwa i przygotowuje Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg - dodał Dworczyk.

Szczepionki przeciw COVID-19 dla nastolatków

Obecnie uczniowie między 12. a 15. r. ż. mogą się szczepić na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Od września mają być organizowane w szkołach szczepienia dla dzieci powyżej 12 r.ż. i mają być dobrowolne.

Zobacz wideo: "Ta fala będzie się rozpędzała". Minister zdrowia ostrzega przed 4. falą i zachęca do szczepień

Zobacz także:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości