Newsy

Rząd nie wyklucza powrotu obostrzeń. Która branża ponownie zostanie zamknięta?

Newsy

Iryna Veklich/Getty Images

Od kilku dni obserwujemy w Polsce ponowny wzrost zakażeń koronawirusem. Według specjalistów to efekt otwarcia szkół dla najmłodszych klas i galerii handlowych oraz sprzyjającej pogody. Niewykluczone, że doprowadzi to do powrotu niektórych - poluzowanych niedawno obostrzeń pandemicznych. Które zostaną wprowadzone w pierwszej kolejności?

Koronawirus w Polsce - obostrzenia

Od piątku 12 lutego obowiązują nowe przepisy rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Warunkowo dopuszczają one do 28 lutego br. ponowne prowadzenia usług hotelarskich w hotelach, motelach i pensjonatach. Gościom może być udostępnione jednak nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w obiekcie. Otwarte zostały również stoki narciarskie i baseny. Jednak niebawem może się to zmienić.

Koronawirus w Polsce - powrót obostrzeń

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", rząd straszy powrotem obostrzeń, jeśli krzywa zachorowań wciąż będzie rosła. We wtorek liczba nowych przypadków wyniosła 5,2 tys., a więc o ponad tysiąc więcej niż tydzień temu. Decyzje zapadną najwcześniej we wtorek. Kluczowe będą dane o nowych przypadkach COVID-19.

- W tym tygodniu jest za wcześnie, by mówić o pełnym obrazie rzeczywistości, ale biorąc pod uwagę analizy z ostatnich dni, raczej nie przewidujemy, że liczba zakażeń zacznie spadać – mówi dziennikowi rozmówca z rządu.

Na pierwszy ogień mogą pójść wyciągi. To jedna z branż, które znów mogą zostać zamknięte - pisze gazeta.

Stoki ponownie zamknięte?

Według dziennika widoczny od kilku dni wzrost zachorowań to efekt otwarcia szkół dla klas nauczania początkowego, otwarcia galerii handlowych, ale także pogody sprzyjającej wirusowi. Dopiero pod koniec tygodnia da się wstępnie szacować, jak dołożą się do tego poluzowania, które weszły w życie w zeszły piątek (otwarcie hoteli, stoków etc.). W tej sytuacji nie będzie raczej mowy o dalszym odmrażaniu gospodarki. W grę wchodzą dwa scenariusze: przedłużenie obecnych zasad, które obowiązują do końca przyszłego tygodnia, albo zaostrzenie rygorów - uważa dziennik.

Pod wpływem ogromnego ruchu turystów w kurortach górskich pojawił się pomysł, by w pierwszej kolejności zamknąć stoki narciarskie. Na razie nie ma planów zamykania hoteli – rząd przyjmuje, że reżim sanitarny jest w nich utrzymywany - czytamy w gazecie.

Koronawirus w Polsce - odwrócenie tendencji

Minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował we wtorek na Twitterze wykres ilustrujący liczbę i dynamikę zakażeń koronawirusem.

- Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu - podkreślił we wtorek szef resortu zdrowia.

"Trzecia fala pandemii puka do naszych bram". Wiceminister zdrowia nie wyklucza ponownego zaostrzania restrykcji pandemicznych. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Średnia pensja w Polsce. "Co jest nie tak z moim pracodawcą, że mi tyle nie płaci?"

Czy pracodawca może zwolnić pracownika za wyjazd zagraniczny? Radca prawny: "Mamy do czynienia ze specyficznym czasem"

Sport na mrozie szkodzi sercu? "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości