Newsy

Koronawirus w Polsce. Padł nowy rekord zakażeń COVID-19

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Onet
Maseczki ochronne

Waldemar Kraska podał, że padł nowy rekord zakażeń w Polsce, poprzedni miał miejsce w kwietniu 2021 roku, który wynosił 6 796 zakażeń i 429 zgonów. Wiceminister przyznał, że eksperci spodziewają się szybkiego rozwoju V fali pandemii. Ile wynosi najnowsza liczba zakażeń?

Koronawirus w Polsce - padł nowy rekord zakażeń

Nowy rekord wynosi 36 665 nowych zakażeń koronawirusem. Dominującym wariantem staje się omikron - co czwarty test wskazuje na nowa odmiana wirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 248 osób. 20 stycznia wykryto 32 835 nowych zakażeń, a z powodu zarażenia zmarło 78 osób. Z powodu SARS-CoV-2 przy współistnieniu innych chorób zmarło 237 osób. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, na antenie Radia Plus: "Kwarantanna będzie skrócona. Dzisiaj minister zdrowia ogłosi decyzję w tej sprawie". 

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Ministerstwo zdrowia chce, aby w konkretnej grupie wiekowej był obowiązek wizyty u lekarza. Jak podał w czwartek (20 stycznia) minister Adam Niedzielski: "W piątek przedstawimy pakiet trzech projektów. Będziemy chcieli zwiększyć powszechność testowania. Pracujemy nad tym, żeby była taka możliwość w każdej aptece". 

Minister zdrowia o planach związanych z V falą pandemii

Jak podał Adam Niedzielski, obecnie realizuje się scenariusz, w którym dziennie notuje się 30 tysięcy nowych zakażeń. Jest to jedna z gorszych wersji scenariusza, jak podsumował: "Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM (dystans — dezynfekcja — maseczki). Sytuacja robi się trudna". Według ministra zdrowia kluczową kwestią, która będzie miała konkretny wpływ na podejmowane decyzje, będzie nie sama ilość zakażeń, a to, ile z odnotowanych przypadków będzie trzeba poddać hospitalizacji. 

Ministerstwo Zdrowia dysponuje 3 scenariuszami rozwoju piątej fali pandemii, według których im większa dynamika zakażeń, tym szybciej fala się zakończy. Szczyt prognozowany jest na przełom stycznia i lutego, a jej wygaszanie na luty. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Onet

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images

Pozostałe wiadomości