Newsy

Nowe ograniczenia w całej Polsce. Minister zdrowia: "Musimy podjąć zdecydowane kroki"

Newsy

x-news

Pandemia koronawirusa nie ustępuje, osób zakażonych przybywa w Polsce z dnia na dzień. Pogarszająca się sytuacja sprawiła, że rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które będą obowiązywać na terenie całego kraju od 20 marca. Szczegóły przedstawił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce - trzecia fala pandemii

- Sytuacja jest zła i zapanowanie nad nią ma dziś znaczenie fundamentalne - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych zaangażowanymi w walkę z pandemią.

- Jestem bardzo dumny z państwa służby, z tych zadań, które zostały w czasie pandemii wykonane. Niestety muszę też powiedzieć, że sytuacja w tej chwili się pogarsza, trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna. Dziś ogłoszono 25 tysięcy zachorowań, więc ta liczba jest ogromna - podkreślał prezydent Duda. Dlatego, jak dodał, "możemy się spodziewać wprowadzenia na obszarze całego kraju restrykcji".

Decyzje w tej sprawie zapadły podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Minister zdrowia: pandemia nadal się rozwija, nie widać, by hamowała

Jak mówił na konferencji prasowej Adam Niedzielski, główną przyczyną przyspieszenia pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa.

- Trzecia fala pandemii przyrasta i przyspiesza. Musimy podjąć zdecydowane kroki - mówił szef resortu zdrowia.

- Chciałbym zaapelować do wszystkich pracodawców, urzędów, administracji do tego, żeby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną - mówił minister.

Koronawirus w Polsce - obostrzenia w całym kraju od 20 marca 2021 r.

 • zamknięte centra handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal mogą działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
 • zamknięte kluby fitness i siłownie;
 • zamknięte obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności);
 • zamknięte baseny (z wyjątkiem basenów w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające;
 • zamknięte kasyna;
 • zamknięte hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, obiektów oferujących noclegi w ramach podróży służbowych);
 • zamknięte teatry, muzea, galerie sztuki (możliwe jest organizowanie prób i ćwiczeń oraz wydarzeń online);
 • zamknięte kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • zamknięte stoki narciarskie;
 • nauka zdalna także w klasach I-III szkoły podstawowej do 9 kwietnia 2021

- Po świętach podejmiemy decyzję najprawdopodobniej do powrotu do nauczania hybrydowego w klasach I-III - zapowiedział minister Niedzielski.

Koronawirus w Polsce - stan na 17 marca 2021 r.

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, 453 chorych z COVID-19 zmarło – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Kolejny raz najwięcej przypadków zakażeń - 4142 - odnotowano na Mazowszu.

Tydzień temu (10 marca) resort informował o 17 260 nowych przypadkach i 398 zgonach, a dwa tygodnie temu (3 marca) o 15 698 zakażeniach i 309 zgonach.

Nowe zachorowania pochodzą z województw: mazowieckiego (4142), śląskiego (4030), małopolskiego (2050), wielkopolskiego (2034), pomorskiego (1685), dolnośląskiego (1672), łódzkiego (1466), podkarpackiego (1319), kujawsko-pomorskiego (1275), warmińsko-mazurskiego (1097), lubelskiego (840), zachodniopomorskiego (795), lubuskiego (698), podlaskiego (621), świętokrzyskiego (535), opolskiego (357).

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce, zakażenie potwierdzono u 1 956 974 osób, z których 48 032 zmarło.

Nowa organizacja teleporad. Co się zmieniło? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Masowe kontrole zwolnień lekarskich w czasie pandemii. ZUS wstrzymuje zasiłki

"Paszporty szczepionkowe" według eksperta: "Są największym cyfrowym wyzwaniem w historii człowieczeństwa"

Jak przetrwać pandemię z rodziną w małym mieszkaniu? "Kiedy się pokłócimy, mąż wchodzi pod prysznic"

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości