Newsy

Rada Medyczna i minister zdrowia za przedłużeniem obostrzeń. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna"

Newsy

x-news

Rada Medyczna zarekomendowała rządowi przedłużenie obostrzeń epidemicznych w obecnej formie. Powodem tego jest bardzo trudna sytuacja w szpitalach, które w obecnej chwili nie mają rezerw, a także rosnąca fala zgonów. Podobnego zdania jest minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Rada Medyczna za przedłużeniem obostrzeń

- W ostatnich dniach wygląda na to, że zakażeń jest mniej. Przez szpitale jednak przetacza się obecnie fala hospitalizacji. Jest ona związana z ogromnymi liczbami zakażeń w poprzednich tygodniach. Widzimy też rosnącą falę zgonów. To wszystko powoduje, że zgodnie rekomendujemy rządowi przedłużenie obostrzeń w obecnej formie na kolejne tygodnie - wskazała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.

Przyznała, że nie wie, jaka będzie decyzja rządu w najbliższych dniach. We wtorek zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczyli w zdalnym spotkaniu z radą.

- Są w radzie nawet takie osoby, które stoją na stanowisku, że nie powinno się zdejmować obostrzeń, dopóki nie zaszczepimy wszystkich osób chętnych powyżej 60. roku życia. Zgodni jesteśmy natomiast co do tego, że dopóki nie będzie lepszej sytuacji w szpitalach, to nie za bardzo jest możliwość luzowania rygorów. Wszyscy wiążemy duże nadzieje z przyspieszeniem procesu szczepień w kwietniu - podkreśliła prof. Marczyńska.

Dodała, że w tej mierze stanowisko ekspertów także jest niezmienne. - Cały czas mówimy o konieczności szczepienia jak najszybciej osób powyżej 60. roku życia. To głównie one umierają na COVID-19. Tu nic się nie zmieniło od jesieni. Nie obserwuję, tak jak moi koledzy i koleżanki, wielu ciężkich przebiegów u dzieci. Konieczne jest natomiast zabezpieczenie seniorów - dodała specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Minister zdrowia rekomenduje przedłużenie obostrzeń

Podobnego zdania, co Rada Medyczna jest szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, który zwrócił uwagę, że sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie jeśli chodzi o obłożenie infrastruktury szpitalnej. Wskazał, że w grupie najbardziej dotkniętych regionów jest Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Małopolska i Podkarpacie.

- Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach, to z mojego punktu widzenia najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy dokładnie rozmawiali pod przewodnictwem pana premiera - powiedział Niedzielski.

Dodał jednocześnie, że "sytuacja jest bardzo dynamiczna".

Zobacz wideo: Ministerstwo zdrowia: Wyniki z ostatnich dni nie są miarą rzeczywistości covidowej:

>>> Zobacz także:

Minister zdrowia o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19: "Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje"

Waloryzacja rent i emerytur 2021. O ile wzrosną świadczenia?

Koniec ze śmieciówkami? Eksperci ostrzegają: "To niebezpieczne"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości