Newsy

Premier: "W sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej"

Newsy

TVN24

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w sylwestra rząd nie wprowadza godziny policyjnej, a apeluje jedynie o to, by bawić się w "kameralnym gronie" i się nie przemieszać. Szef rządu poprosił również nieużywanie fajerwerków.

Nowe obostrzenia od 28 grudnia

Zgodnie z decyzjami, ogłoszonymi 17 grudnia 2020 r. przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Opublikowane rozporządzenie z 21 grudnia 2020 r. wprowadza także zakaz przemieszczania się od godz. 19 w dniu 31 grudnia do godz. 6 rano 1 stycznia. Są tylko dwa wyjątki - można będzie wyjść z domu:

  • w celach służbowych i zawodowych albo
  • w celu "zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Premier: nie wdrażamy godziny policyjnej

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w niedzielę premier Mateusz Morawiecki został zapytany o przemieszczanie się w sylwestrową noc.

- My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie - apelował Mateusz Morawiecki.

Przyznał, że po wprowadzeniu obostrzeń, które zaczną obowiązywać 28 grudnia "tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z niej korzystać". Większość ludzi, jak dodał, rząd prosi o "pozostanie w domu".

- Wirus działa z opóźnieniem dwu-trzytygodniowym. Wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia. Obawiamy się tego, że taki wzrost może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu, również handlowego, z którym mieliśmy do czynienia w okolicy połowy grudnia - wyjaśniał szef rządu.

„Pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich na podstawie rozporządzeń nie powinno następować”. RPO o tzw. godzinie policyjnej w sylwestra:

>>> Zobacz także:

Nowe ograniczenia od poniedziałku. Lista zmian

Kwarantanna narodowa - odpowiadamy na pytania widzów. Co grozi za przemieszczanie się w sylwestra?

"Czuję się bardzo dobrze. Nie bolało". Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciwko COVID-19

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości