Newsy

Polacy odreagowują izolację. Wiceminister zdrowia ostrzega: "Koronawirus jest wśród nas"

Newsy

iStockphotoGetty Images

Polacy odreagowują teraz izolację związaną z koronawirusem. Nie przestrzegają zasad sanitarnych, a to istotne, by nie dochodziło do dalszych zakażeń i byśmy spędzili bezpiecznie wakacje - podkreśla wiceminister zdrowia. Kiedy pojawi się druga fala zachorowań?

Koronawirus w Polsce - Polacy odreagowują izolację

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził, że jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się zakażeń koronawirusem, to wiele zależy od naszych zachowań, również podczas wakacji.

Wszystko w naszych rękach . Jeśli będziemy przestrzegać procedur, te wakacje na pewno możemy spędzić bezpiecznie

- powiedział wiceszef resortu zdrowia w Polskim Radiu.

Jak zaznaczył, obecnie Polacy zachowują się tak, jakby zapomnieli o epidemii i "odreagowują okres zamknięcia".

Nie jest to dobrze, jeśli nie przestrzegamy zasad, o których mówimy ciągle. O maseczkach w miejscach publicznych czy zachowaniu dystansu społecznego. Jeżeli będziemy przestrzegali w dalszym ciągu reżimu sanitarnego, to tych nowych zachorowań nie będzie więcej. Ale jeżeli zapomnimy, że koronawirus jest wśród nas - może dotknąć mnie osobiście lub osobę z mojego bliskiego kontaktu - to niestety te nowe zachorowania będą się zdarzały

- ostrzegł wiceminister.

Koronawirus w Polsce a wybory

Poruszył też kwestię stosowania się do wymogów sanitarnych wprowadzonych podczas wyborów prezydenckich. Uznał, że na co dzień również w taki sposób, jak to miało miejsce w czasie wyborów, powinny być przestrzegane.

W lokalach wyborczych był reżim sanitarny. To jest jedno z bezpieczniejszych miejsc, które mieliśmy w czasie pandemii. Dalej powinniśmy przestrzegać procedur

- podkreślił Waldemar Kraska.

Przypomniał też, że w II turze, 12 lipca, wprowadzono pierwszeństwo głosowania dla osób starszych i niepełnosprawnych, z małymi dziećmi oraz kobiet w ciąży, by nie musiały one stać w kolejkach do lokalu.

Koronawirus w Polsce - kiedy druga fala

Pytany o drugą falę zachorowań na COVID-19 wiceminister zdrowia zaznaczył, że nikt na sto procent nie stwierdzi, kiedy się pojawi.

Czy to wrzesień, czy październik - nie wiadomo. Najprawdopodobniej druga fala pojawi się i będzie skumulowane to z grypą

- powiedział Kraska.

Koronawirus w Europie

Koronawirus w Europie nie daje za wygraną, m.in. w Hiszpanii. Gwałtowny wzrost zakażeń zanotowano ostatnio w Katalonii. Kwarantanną objęto tam ponad 200 tys. ludzi:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Naukowcy ostrzegają, że koronawirus może przenosić się na większe odległości, niż przewidywano. Apel do WHO o zmianę zaleceń

Dżuma w Chinach. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości