Newsy

Szczepionka na COVID-19 w Polsce. Wiemy, kim jest osoba, która dostanie ją jako pierwsza

Newsy

Szczepionka na COVID-19 trafi do Polski 26 grudnia. Następnego dnia rano zostanie dostarczona do 72 tzw. szpitali węzłowych. To właśnie w nich będą szczepione osoby z "grupy zero". Pierwszą z nich będzie pielęgniarka z warszawskiego szpitala MSWiA.

Szczepionka na COVID-19 w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski z Belgii. 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych, gdzie tego samego dnia będą szczepione osoby z "grupy zero".

Pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Najpierw obejmą m.in. personel medyczny i pracowników podmiotów leczniczych.

O tym, że pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie, mówił w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, będzie to wydarzenie medialne.

Pierwsza osoba zaszczepiona na COVID-19 w Polsce

Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tej placówki.

- Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala - powiedziała Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA. Szczepień dokonają lekarze. Rzecznik placówki dodała, że szczepienia tego dnia, czyli 27 grudnia, przyjmie także ponad 300 osób.

- Będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują - uściśliła Iwona Sołtys.

Do końca grudnia do Polski trafi kolejne 300 tys. szczepionek.

- Potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów - zapewniał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Jak będą przebiegać szczepienia na COVID-19? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Zapisy na szczepionki przeciw COVID-19. Minister Niedzielski podał termin

COVID-19 przeszło nawet trzykrotnie więcej Polaków, niż podają statystyki. Jak to obliczono?

Nocna i świąteczna opieka lekarska. Gdzie szukać pomocy medycznej?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości