Newsy

Odwiedziny w szpitalu. Czy osoba niezaszczepiona będzie mogła zobaczyć bliskiego?

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
PAP/tvn24.pl
Morsa Images/Getty ImagesOdwiedziny w szpitalu w czasie pandemii COVID-19

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie wizyt w szpitalach. W dokumencie odnajdziemy zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie. Czy osoba, która nie przyjęła preparatu będzie mogła zobaczyć chorującego?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek - opracowane wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach. Rekomendacje - jak wyjaśniono - opracowano w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19.

Odwiedziny w szpitalach a szczepienie. Nowe zasady

W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie posiadają aktualnego, negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. Wówczas konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Wizyty w szpitalach a brak szczepionki przeciw COVID-19

Nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych).

Zobacz także:

Zobacz wideo: #zdrowiewgłowie Urszula Dudziak włączyła się do akcji Fundacji TVN

#zdrowiewgłowie Urszula Dudziak włączyła się do akcji Fundacji TVN
#zdrowiewgłowie Urszula Dudziak włączyła się do akcji Fundacji TVN
Dzień Dobry TVN Online/x-news

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości