Newsy

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Prezydent o planach wprowadzenia stanu wyjątkowego

Newsy

Aktualizacja:

W piątek, 13 marca potwierdzono w Polsce trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 64, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat planów wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce.

Nowe przypadki zakażenia dotyczą dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego i jednej z woj. mazowieckiego. Łącznie liczba zakażonych wzrosła do 64 . Jedna pacjentka zmarła w czwartek. Była hospitalizowana w Poznaniu. Stan jej zdrowia był ciężki. Cierpiała na inne schorzenia.

Prezydent Andrzej Duda o stanie wyjątkowym

Podczas briefingu prasowego prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa pojawiają się różne plotki .

Między innymi dzisiaj słyszę plotkę o tym, że ma być wprowadzony stan wyjątkowy. Proszę państwa, nie ma takiego wniosku w tej chwili ze strony Rady Ministrów, nie jest to w ogóle na etapie rozważania w tym momencie

- powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Oczywiście, że sytuacja się zmienia i ona być może za kilka dni będzie już zupełnie inna. Ale dzisiaj nie ma w ogóle takiej dyskusji

- dodał.

Prezydent zwracał uwagę, że przyrost liczby zakażeń od czwartku do piątku jest mniejszy, niż się spodziewano.

Wczoraj wieczorem było ich 51, dzisiaj jest ponad 60, ale to jest dużo mniej, niż myślano, że będzie w tym okresie, więc bardzo proszę o zachowanie spokoju

- apelował dodając, że polskie władze robią wszystko, co możliwe, żeby zapanować nad sytuacją.

Koronawirus w Polsce

Resort zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformował 4 marca, ponad tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Zobacz:

Jak zrobić skuteczny płyn antybakteryjny? To bardzo proste

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.(PAP)

Ochrona zdrowia

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz też:

Rozrywka bez wychodzenia z domu. Najciekawsza oferta filmów i seriali

Zakupy w czasach pandemii koronawirusa. Jak nie popaść w szaleństwo i zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy?

Fakty i mity na temat koronawirusa. Doktor Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

Pozostałe wiadomości