Newsy

Nowe ograniczenia od poniedziałku. Lista zmian

Newsy

Aktualizacja:
TVN

W poniedziałek, 28 grudnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ograniczenia mają obowiązywać do 17 stycznia 2021 r. i dotyczyć m.in. basenów, klubów fitness, hoteli, galerii handlowych oraz stoków narciarskich.

Baseny, kluby fitness i stoki narciarskie - zmiany w ograniczeniach

Do 17 stycznia 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia:

  • dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych;
  • basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych;
  • łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp.

Po wejściu w życie nowych przepisów stoki narciarskie będą dostępne tylko w ramach sportu zawodowego.

Hotele - nowe ograniczenia

Od poniedziałku, 28 grudnia 2020 r. jeszcze mocniej została ograniczona działalność hoteli. Wraz z nowymi przepisami znika bowiem szeroki zapis dopuszczający pobyt w hotelach osób w czasie podróży służbowej. Zamiast tego wskazano osoby wykonujące konkretne zawody, które będą mogły skorzystać z wyjątku. Są to m.in. kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie załogi samolotu i obsady pociągu, funkcjonariusze służb państwowych oraz żołnierze. Podobnie jak wcześniej wyjątek przewidziano także dla osób wykonujących zawód medyczny oraz sportowców, trenerów i członków sztabów.

Korzystając z hotelu musimy potwierdzić, że jesteśmy tym, za kogo się podajemy. Medycy zrobią to za pośrednictwem dokumentu wystawionego przez podmiot prowadzący działalność leczniczą, sportowcy - dokumentu wystawionego przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim, natomiast w przypadku osób wykonujących zadania służbowe jest to legitymacja służbowa.

Galerie handlowe - powrót do ograniczeń

Od 28 grudnia 2020 r. w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m kw. obowiązuje zakaz handlu detalicznego. Nie dotyczy to jednak: sklepów spożywczych, aptek, drogerii, księgarń, sklepów zoologicznych, budowlanych, meblowych, z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi.

Ponadto w obiektach takich obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zakazane jest również prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

Rozporządzenia do 17 stycznia przedłuża także zakaz prowadzenia sal zabaw w galeriach handlowych.

W sklepach i placówkach pocztowych nadal obowiązują m.in. limity osób. Może w nich przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 m kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m kw.

Sylwester - co z zakazem przemieszczania się?

Przy ogłoszeniu zmian zapowiedziana została godzina policyjna, miałaby ona ograniczać przemieszczanie się pomiędzy godziną 19 w Sylwestra, a 6 rano w Nowy Rok. Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o przemieszczanie się w sylwestrową noc.

- My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie - apelował Mateusz Morawiecki.

„Pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich na podstawie rozporządzeń nie powinno następować”. RPO o tzw. godzinie policyjnej w Sylwestra:

>>> Zobacz także:

Kwarantanna narodowa - odpowiadamy na pytania widzów. Co grozi za przemieszczanie się w sylwestra?

Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii. "Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa"

"Czuję się bardzo dobrze. Nie bolało". Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciwko COVID-19

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości