Newsy

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie obostrzeń. Gdzie ją oglądać?

Newsy

TVN

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia zostaną ogłoszone dzisiaj przez premiera na konferencji prasowej szefa rządu i ministra zdrowia. Spotkanie będzie relacjonowane na żywo, także w internecie.

W środę szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że premier będzie przedstawiał "kolejne obostrzenia, kolejne decyzje, które będą ograniczały nasze funkcjonowanie, ograniczały też ilość kontaktów społecznych". Konferencja będzie miała miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sali im. T. Mazowieckiego.

Konferencja premiera Matusza Morawieckiego

Konferencja prasowa szefa rządu i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca kolejnych kroków w walce z COVID-19 ma się odbyć w środę, o godz. 14 odbędzie się - informował rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze.

Konferencja premiera - obostrzenia

Premier Morawiecki podczas spotkania z opozycją parlamentarną miał zapowiedzieć ogłoszenie kolejnych obostrzeń, z których najbardziej prawdopodobny jest pełny lockdown.

Premier powiedział, że przygotowani są na różne warianty od pełnego lockdownu - najbardziej prawdopodobnego, który będzie pełniejszy niż ten, który miał miejsce wiosną - do mniej pełnej, pośredniej wersji lockdownu, który - jak to określił premier - jest mało prawdopodobny

- informował Jakub Kulesza.

O tym, jakie zostaną wprowadzone obostrzenia, dowiemy się z konferencji prasowej. Transmisję można oglądać m.in. na TVN24, w player.pl oraz na profilu facebookowym Kancelarii Premiera.

Strategia walki z COVID-19

We wtorek Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową strategię walki z COVID-19, określaną jako 3.0. Napisano, że jej podstawą jest konieczność zapewnienia wystarczającej liczby miejsc dla leczenia pacjentów, u których rozwija się objawowa postać infekcji. Strategia – jak wyjaśniono – jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii.

Strategia zakłada m.in.: zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych w istniejących placówkach i w szpitalach tymczasowych, automatyczna izolacja dla zakażonych i kwarantanna dla domowników, pulsoksymetry dla chorujących w domach, zwiększenie liczby izolatoriów i szersze stosowanie testów antygenowych.

W okresie jesienno-zimowym w całej Europie ma miejsce gwałtowny wzrost poziomu zakażeń COVID-19. Zgodnie z opinią naukowców warianty wirusa, odpowiedzialne za obecny szczyt zachorowań, są mniej śmiertelne, jednak znacznie bardziej zakaźne niż odpowiedzialne za wiosenną falę zakażeń

– napisano we wstępie do strategii.

Najnowsza wersja strategii walki z COVID-19 zakłada m.in. dalszą rozbudowę mobilnych punktów wymazów, co ma nastąpić m.in. przez wydłużenie czasu ich funkcjonowania – przynajmniej do 12 godzin dziennie, a także na zwiększeniu ich liczby.

Zwiększana ma być również liczba stacjonarnych punktów pobrań dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą skorzystać z punktów drive-thru. Punkty takie mają działać w dużych placówkach opieki ambulatoryjnej.

Docelowo ma być co najmniej jeden punkt wymazów w każdym powiecie, w dużych miastach zaś liczba punktów ma być proporcjonalna do liczby skierowanych na wymaz.

Zobacz też:

Radosław Majdan o koronawirusie: "Po każdym oddechu dostawałem ataków nienaturalnego kaszlu, dusiłem się"

Wybory w USA. Kto zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych?

Nie żyje 4-miesięczne dziecko. To najmłodsza dotąd ofiara koronawirusa w Polsce

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości